OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın

OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/)
-   29 EKİM ETKİNLİKLERİ (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/29-ekim-etkinlikleri-76/)
-   -   Cumhuriyet bayramı ile ilgili oyunlar (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/29-ekim-etkinlikleri-76/cumhuriyet-bayrami-ile-ilgili-oyunlar-4102/)

Yasemin ORDU 10-19-2011 05:00 AM

Cumhuriyet bayramı ile ilgili oyunlar
 
BAYRAK VERME OYUNU

Çocuklar iki gruba ayrılırlar. Her çocuğun birer bayrağı vardır. Amaç; Atatürk köşesine ( bahçe ya da sınıf içi ) bayrakları en çabuk bırakan grup olmaktır. Öğretmenin başla komutu ile sıraya giren oyuncular sırayla ellerindeki bayrağı koşarak Atatürk köşesine bırakırlar ve geri dönerek sırası gelen arkadaşının eline dokunurlar. Eline dokunulan çocuk bayrağını bırakmak için yola çıkar. Her iki grup aynı şekilde yarışırlar. Bayrakalrını önce bitiren grup kazanır.
Arkadaşının eline değmeden yola çıkan çocuk geri dönerek bir daha başlamak zorundadır.

PADİŞAH - SULTAN OYUNU

Çocuklar tef eşliğinde ( öğretmen ritm tutar ) hareketli bir şekilde sınıf ya da bahçede grup halinde dolaşırlar. Öğretmen " Padişah " diye bağırdında erkek öğrenciler donup kalırlar. " Sultan " dediğinde de kız öğrenciler donar kalırlar. Hiç kıpırdamamaya çalışırlar. Öğretmen belli bir süre sonra tefle yine ritm tutmaya başladığında çocuklar hareketlerine devam eder.
Kımıldayan yanar ve oyun dışı kalır. Öğretmen arada " şehzade " ya da " başkan "gibi şaşırtma yapabilir.

ASKER SELAMI VERELİM

Çocuklar tek sıra halinde ya da ikişerli olarak karşılıklı dururlar. Birbirlerine sırayla komut verirler. "Asker selam ver " diye. 10 kere 9 kere, isteğe göre selam sayısı değişir.
Öğretmenin rehberliğinde bütün sınıf asker yürüyüşü takliti yapar ve selam verirler. Atatürk' e selam verelim diye oyun oynanabilir.

BAYRAK VERME OYUNU

Bir bayrak hazırlanır ve bir ebe seçilir. Bayrak bir çocuğa verilir. Ebe bayraklı çocuğu kovalamaya başlar. Kaçan çocuk ebeye yakalanmadan bayrağı başka bir arkadaşına verirse kurtulur. Veremez ve ebe tarafından yakalanırsa ebe olur.

HEYKEL OLALIM OYUNU

Öğretmen düdük çalınca öğrenciler heykel olurlar.
- Atatürk heykeli
- Asker heykeli
- Bayrak tutan insan heykeli
- Kitap okuyan insan heykeli
Öğretmen düdüğü tekrar çalınca heykeller bozulur. Başka hangi heykeller yapılabilir konuşulur.

CUMHURİYET BALOSU

Cumhuriyet balosu yapalım denir.Çocuklar kendilerine eş seçerler ve müzik eşiliğnde dans ederler. Hareketli şarkılar eşliğnde oyunlar oynarak cumhuriyet bayramını kutlarlar.


Forum Saati: 11:54 PM

Forum Sistemi vBulletin Jelsoft Enterprises Ltd.
2015


Seo Yazılımı vBSEO