OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın - Tekil Mesaj gösterimi - Okul öncesi ev ziyaret formu
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-03-2013, 07:55 PM   #1 (permalink)
Teknik Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Teknik Admin
Teknik Admin
Acemi
Teknik Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Dec 2011
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 14
Konular: 6
Aldığınız Beğeni:10
Beğendikleriniz:22
Rep Derecesi: Teknik Admin İyi Bir Yolda Adım Attı.
Thumbs down

Okul öncesi ev ziyaret formu


okul öncesi Ev Ziyareti formu,
okul öncesi ev ziyaretinde neler yapılır,
okul öncesi ev ziyaretinde neler yapıyorsunuz,
okul öncesi ev ziyaretine giderken,
okul öncesi ev ziyaretindeEv Ziyareti formunu ve bir öykü kitabını ev ziyaretine giderken yanımda götürüyorum.

1.Çocuğun beni karşılamasındaki özgüvenini gözlemliyorum. Beni odasına götürmesini istiyorum. Anneyi de yanımıza alıp hep birlikte odası varsa odasına, yoksa uygun bir odaya geçiyoruz.

OYUNCAK İLE BİLİŞSEL ETKİNLİK ÇALIŞMASI:

2. Kız çocuğu evine gitmişsem bebeklerini, erkek çocuğunun evine gitmişsem arabalarını getirmesini istiyorum.
3. Araba ya da bebeklerinin özelliklerini anlatmasını istiyorum (Renk, yapıldığı malzeme, sert-yumuşak gibi).
4. Benzerliklerine göre yan yana koymasını istiyorum.
5. Neye göre benzer olduklarını soruyorum.
6. Belirli özelliklerine göre örüntü oluşturma örneği gösterip tamamlamasını istiyorum. Ardından, kendisinin bir örüntü oluşturmasını, benim tamamlayacağımı belirtiyorum. Oyunun sonunda ben tamamlayamıyorum;nasıl tamamlanması gerektiğini bana kendisi anlatıyor. Onun puanı olduğunu, benim ise hiç puanım olmadığını söylüyorum.

KİTAP ÇALIŞMASI:

1. Kitaplarını getirmesini istiyorum. Kitaplarını saydırıyorum. Veliye bu arada, hangi kitapların yaş özelliğine uygun ya da uygun olmadığını belirtiyorum.
2. İnce-kalın, büyük-küçük, eski-yeni, ciltli-sipiralli oluşuna göre ayırmasını istiyorum. Genelde sipiral sözcüğünü bilmedikleri için bunu açıklıyorum, çocuğun yeni bir kelime öğrenmesinin önemini veliye vurguluyorum.
3. Kitapların kapaklarını birbirleri ile kıyaslatıyorum.
4. Daha önce açtığım konu olan etkili kitap okuma / anlatma tekniğini uygulamalı olarak veliye öğretiyorum.

PUZZLE ÇALIŞMASI

1. Kullanılmış bir boyama kitabı sayfasındaki beğendiği bir resmi kesmesini istiyorum. Bu sayfanın şeklini soruyorum. İkiye katlamasını istiyorum. Şeklin şimdi yine dikdörtgen mi yoksa kare mi olduğunu soruyorum. Kare yapmak için nasıl katlaması gerektiğini sorduktan sonra, üçgen katlamasına yardım ediyorum. Yanda kalan dikdörtgeni de katladıktan sonra, kat yerlerinden kesmesini söylüyorum.
2. Çocuk kesme işi ile meşgulken ben, ev ziyareti değerlendirme formundaki bazı soruları veliye soruyorum. Gözlemlerim sonucu; çocuğunun geliştirilmesi gereken yönleri ile ilgili oyun örnekleri verip, önerilerde bulunuyorum.
3. Kesme işini tamamlayan çocuğa dönüp satın almadan, para ödemeden bedavaya puzzle yaptığını, bu puzzleını bir kâğıda yapıştırıp yarın okula gelirken getirdiğinde arkadaşlarına da puzzle yapma önerisi sunabileceğini belirtip, ziyareti tamamlamadan önce, çocuğa ait sanat eserlerinin odasında ve evin farklı yerlerine asılmasının önemini anlatıyor, ev sahipliği için aileye teşekkür edip ziyareti bitiriyorum.

Daha sonra ''ev ziyareti gün ve saatini belirleme çizelgesi'' nin değerlendirme bölümüne ziyaret izlenimi sonucunu yazıyorum.
Ev ziyareti değerlendirme formundaki (+) ları topluyorum. Uyarı aralığını buluyorum. Burada sayısal değerlendirme yapmıyorum. Önemli olan hangi alanda velinin geliştirilmeye ihtiyacı varsa onu belirleyip, ona göre okulda yapacağım bireysel veli görüşmesine yer veriyorum. Bu doğrultuda-gerekirse- velinin etkinliğe katılımını sağlayarak gerekli gördüğüm konuda veliyi bilgilendirmiş oluyorum.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: doc EV_ORTAMI_DEGERLENDIRMESI_duzenlenmis.doc (147.0 KB (Kilobyte), 4623x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: doc evziyareti.doc (37.0 KB (Kilobyte), 5056x kez indirilmiştir)
Teknik Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla