OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın - Tekil Mesaj gösterimi - Yaratıcılık Dersim için yardım eder misiniz ?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-26-2013, 01:44 AM   #1 (permalink)
basriye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
basriye
basriye
Acemi
basriye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 3
Aldığınız Beğeni:0
Beğendikleriniz:0
Rep Derecesi: basriye İyi Bir Yolda Adım Attı.
Thumbs down

Yaratıcılık Dersim için yardım eder misiniz ?

Yaratıcılık Dersim için yardım eder misiniz ?
merhaba üniversite öğrencisiyim. Yaratıcılık dersimde 3 etkinlik uygulayacağım yardımcı olur musunuz?
bu derste:
1. Etkinlik: Bir önceki etkinliğe hazırlayıcı bir özellik olacak

2.Etkinlik: Yaratıcı etkinliğin uygulanması( çocukları yaratıcılığa sevk edecek bir örnek sunmam gerekiyor hem benim hem de çocuklar açısından yaratıcı olacak)

3.Etkinlik: Yaratıcı Etkinlikle bağlantılı bir çalışmanın yapılması
Bu 3 etkinlik birbiriyle bağlantılı olacak. Bir konu seçeceğim ve bu konuyu üç etkinlik olarak hazırlayıp sunacağım. ve 2.ci etkinlik çocukların yaratıcı düşünmelerini sağlayacak bir şey olmalı. Ayrıca ikinci etkinlikte yani yaratıcı etkinlikte sorular soracağım bu soruların cevaplarını havada bırakmamam lazım bu cevapları etkinliğe dönüştürmemizi istiyor hoca. Yani çok karmaşık bende tam olarak çözemedim.
benim için önemli olan 2 etkinlik onu bulduktan sonra diğerlerini halledebilirim..lütfennn yardım edin çok araştırdım, düşündüm ama aklıma pek bir şey gelmiyor..
bana örnekler sunarsanız sevinirim..şimdiden teşekkür ederim..
Aşağıdaki hocanın örneğini: (bu tarz bişey istiyor hoca yaratıcı bir fikir ve uygulama ve aile katılımı
1. Etkinlik: Bir önceki etkinliğe hazırlayıcı bir özellik taşır.

Etkinliğin Türü: Fen ve Doğa etkinliği:
Etkinliğin ismi: Renkleri oluşturuyoruz.
Öğretmen çocukların çevrelerinde gördüğü renkler hakkında çocuklarla konuşur. Renklerin yaşamdaki önemi hakkında sohbet edilir. İçi ana renklerden oluşan üç tane plastik bardağı ve yanındaki içi su dolu bardakları yan yana dizer. 3’erli grup halinde olan çocukların önünde de bu bardaklar vardır. Öğretmen ana renklerin karışımından elde edilen renklerin neler olduğunu çocuklara anlatır. Deneyerek öğrenmelerini sağlar.

2.Etkinlik: Yaratıcı etkinliğin uygulanması

Etkinliğin adı: Sanat etkinliği
Öğretmen Picasso’nun resmini çocuklara inceletir. Resimle ilgili şu soruları sorar:
• Resimdehangi renkler var?
• Resimde bu istediğimiz başka hangi renkler olabilir?
• Resimde kimi\kimleri görüyorsun?
• Ne yapıyorlar?
• Nerede yaşıyor olabilir?
• Resimdekiler neler hissediyor?
Bu resimle ilgili her çocuğun kendi hikâyesini oluşturmasını sağlar. Çocuklara oluşturdukları bu hikayenin konusu, kahramanları ve içinde geçen olaylar hakkında açıklama imkanı vererek tasarımını netleştirmesini sağlar. Çocuklara oluşturdukları bu hikayeyi resimle hikaye kitabı olarak anlatmasını ister.

3.Etkinlik: Yaratıcı Etkinlikle bağlantılı bir çalışmanın yapılması
Etkinliğin adı: Müzik Etkinliği
Öğretmen “Renkler” isimli şarkıyı söyler. (Burada şarkının sözleri de yazılacaktır). Öğretmen şarkıyı çocuklarla birlikte söyledikten sonra çocuklara marakasları dağıtır. Ardından şarkının hızlı ve yavaş ritmine göre dağıttığı marakaslarla çocukların ritm çalışmaları yapmalarını sağlar.
basriye isimli Üye şimdilik offline konumundadır