OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın - Tekil Mesaj gösterimi - Merhaba Arkadaşım, Merhaba Çiçek
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-16-2018, 05:28 PM   #1 (permalink)
ismrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ismrt
ismrt
İşin Ustası
ismrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1473
Aldığınız Beğeni:82
Beğendikleriniz:71
Rep Derecesi: ismrt İyi Bir Yolda Adım Attı.

Merhaba Arkadaşım, Merhaba Çiçek

Etkinlik Adı - İçeriği : Merhaba Arkadaşım, Merhaba Çiçek (Uyum, Tanışma, Nezaket)
Etkinliğin Çeşidi : Fen , Drama , Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Konuşma sırasında göz teması kurar. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Sohbete katılır. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Konuşmak için sırasını bekler.) D G : K : Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. (Sözel yönergeleri yerine getirir. ) S D G : K : Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Adını/soyadını söyler.) S D G : K : Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Nezaket kurallarına uyar.)
MATERYALLER : Çocukların resimlerinin yer aldığı yaka kartları, kapaklı bir kutu, her çocuk için saksı, toprak ve tohum bombası, su SÖZCÜKLER : Tanışma, isim, kart, merhaba, öneri, komşu, tohum
ÖĞRENME SÜRECİ
• Sandalyeler daire şeklinde dizilir. Çocuklar sandalyeye oturur. Çocukların resimlerinden hazırlanmış isim kartlıkları kapağı kapalı bir kutu içinde ortaya koyulur.
• Kutunun içinde ne olabileceği hakkında beyin fırtınası yapılır.
• Kutunun kapağının açılmadığı çatışması ile çocuklara çeşitli yönergeler verilir. “Kapak neden açılmıyor olabilir? Herkes açıl susam açıl desin. Herkes adını söylesin. Soyadını söylesin.” vb. örneklerle çocukların dikkati materyale çekilir.
• Herkesin adını söylediği gözlemlendikten sonra kutu açılır. Kutunun içinden çıkan isim ve resim kartlıkları çocuklara açıklanır.
• Çocuklar sırayla gelir kutunun içinden aldığı resimli yaka kartının sahibini bulur ve kartı sahibine götürür.
• Çocuk kartı arkadaşına verirken tanışmasına rehberlik edilir. Bütün çocuklar yaka kartlarını aldıktan sonra çocuklar sandalyesinde otururken “Bu mahalleye yeni taşındım. Hiç kimseyi tanımıyorum. Gidip komşularımla tanışayım.” denir ve sırayla her çocuğa gidip evinin kapısı çalınır.
• Her çocuk için vücudunda farklı bir zil bulunur (burnu, saçı, dizi vb). Kapı açma taklidi yapan her çocuğa “Merhaba Benim adım...” denerek el uzatılır.
• Çocuğun tokalaşıp adını soyadını söylemesi sağlanır. “Memnun oldum”, “Teşekkür ederim” gibi nezaket kelimeleri vurgulanarak söylenir.
• Her çocuk adını söyleyince “Mahalleye yeni taşındım ve evimin önündeki boş alana, bahçeye ne yapacağıma karar veremiyorum. Sence ne yapmalıyım?” diye sorularak çocuğun öneri üretmesi sağlanır.
• Çocuklar çiçek bahçesi önerisinde bulunmazlarsa geçiş için komşu rolünde “Ben de çiçek bahçesi önerimi ekleyeyim” denir.
• Her çocuk ile tanışıldıktan ve fikirleri alındıktan sonra hayali kura çekilir.
• Kuradan çiçek bahçesi önerisi çıkar. Çocuklara minik saksılar, tohum bombaları ve toprak dağıtılır. Malzemelerin adları ve kullanım amaçları, kokuları, şekilleri hakkında sohbet edildikten sonra tohum ekimi sağlanır.
• Çocukların isimleri saksılara yazılır. Herkesin çiçeğini kendi sulayacağı söylenerek sorumluluk almalarının önemi hakkında sohbet edilir.
DEĞERLENDİRME
• Herkesin neden bir ismi olabilir?
• İsmini kim vermiş?
• Sınıfımıza bir isim versek bu ne olurdu?
• Çiçek ekmek için ne gerekir?
• Bir çiçeğin büyümesi için neler gerekir?
• Sorumluluk ne olabilir?
• Çiçeklerimizin sorumluluğunu almazsak ne olur?
• Teşekkür etmezsek karşımızdaki ne hissedebilir?
• Sizce başka hangi durumlarda teşekkür etmemiz gerekir?

AİLE KATILIMI
• Ailelerden çocukları ile birlikte sınıf arkadaşlarının isimlerinden oluşan bir liste yapmaları istenebilir.

UYARLAMA
• Sınıfta zihinsel yetersizliği olan çocuk varsa; kutudan isim çekmede ve eşleştirmede arkadaşlarını izledikten sonra gelmesi istenerek öğrenme süreci boyunca diğer arkadaşlarını model alması sağlanır.

DESTEKLENEN DEĞERLER
Sorumluluk :
ismrt isimli Üye şimdilik offline konumundadır