OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın - Tekil Mesaj gösterimi - El Sık Selam Ver Koş
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-17-2018, 05:15 PM   #1 (permalink)
Seherin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Seherin
Seherin
Etkinlik Uzmanı
Seherin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1282
Aldığınız Beğeni:88
Beğendikleriniz:76
Rep Derecesi: Seherin İyi Bir Yolda Adım Attı.
Cool

El Sık Selam Ver Koş

Etkinlik Adı - İçeriği : El Sık Selam Ver Koş (Geleneksel Çocuk Oyunları, Selamlaşma, Tanışma, Nezaket)
Etkinliğin Çeşidi : Oyun (Büyük Grup)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
S D G : K : Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır. (Adını/soyadını söyler.) S D G : K : Kazanım 12: Değişik ortamlardaki kurallara uyar. (Nezaket kurallarına uyar.) M G : K : Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. (Yönergeler doğrultusunda koşar. )
MATERYALLER : Tebeşir SÖZCÜKLER : Günaydın KAVRAMLAR :
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklar oyun alanına çizilen büyük bir çemberin etrafına dizilirler ve içlerinden bir ebe seçilir.
• Ebe çemberin dışında dolaşırken istediği bir arkadaşının sırtına dokunur ve yürüdüğü yönde bu kez koşmaya başlar.
• Sırtına dokunulan çocuk ise ebenin tersi istikamette koşar.
• İki çocuk karşı karşıya geldiklerinde birbirlerinin elini sıkarak selamlar (merhaba, selam, günaydın vb.) , adını soyadını söyler ve koşmaya devam eder.
• Ebe sırtına dokunduğu arkadaşının yerini kapmaya, sırtına dokunulan çocuk ise ebe olmamak için kendi yerini almaya çalışır.
• Şayet ebe kaparsa ebelikten kurtulur, diğer çocuk ebe olur.
• Tersi olursa ebe ebeliğe devam eder.
DEĞERLENDİRME
• Bu oyunu nasıl oynadık?
• Biraz önce oynadığımız oyunda kimler ebe oldu?
• Bu oyunu oynarken başka hangi selamlaşma sözcüklerini kullanabilirdik?
• Bu oyunu başka nasıl oynayabilirdik?

AİLE KATILIMI
• Ailelerden çocuklarıyla birlikte komşularını ziyaret ederek çocuklarından selamlaşma kelimelerini kullanmaları istenebilir.

UYARLAMA
• Sınıfta zihinsel yetersizliği olan bir çocuk varsa; öğretmen zihinsel yetersizliği olan çocuğun performansına göre etkinlik içinde sözel yardım, işaret ipucu, model olma ve fiziksel yardım kullanarak çocuğun yerini almasına yardımcı olabilir.

ÖNERİLER
• Uygun ortam ve hava koşullarında etkinlik açık havada da oynanabilir.
• Tebeşir yerine renkli bant da kullanılabilir.

Seherin isimli Üye şimdilik offline konumundadır