TBMM Skeci - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-15-2010, 11:51 PM   #1 (permalink)
Etkinlik Uzmanı
Esra ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 3.734
Konular: 1481
Aldığınız Beğeni:404
Beğendikleriniz:114
Rep Derecesi: Esra ŞEN İyi Bir Yolda Adım Attı.

TBMM Skeci


T.B.M.MM AÇILIŞI

KONUŞMACI – Osmanlı devleti 1. Dünya savaşından yenik çıkmasından sonra Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştı. Bu anlaşmaya göre ordumuzun silahları elinden alınmış ve ordumuz dağıtılmıştı.Düşmanlar istediği yerleri işgal etmeye başlamıştı.Mustafa Kemal ve arkadaşları yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmak için çalışmalara başlamak üzere İstanbul’dan Samsun a gittiler.Halk onları coşkuyla karşıladı. Mustafa Kemal , Amasya ,Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaparak halkla görüşmeler yaptı. Her ilden bir delege Ankara’ya çağrıldı. 23 Nisan 1920 günü TBMM ‘nin ilk toplantısı yapıldı. Şimdi bu toplantıya gidelim ve konuşmaları dinleyelim.

EN YAŞLI ÜYE –Arkadaşlar en yaşlı üye olarak toplantıyı açıyorum hayırlı olsun. İşgalde ölen şehitlerimiz için sizleri saygı duruşuna davet ediyorum. (SAYGI DURUŞU YAPILIR) Şimdi meclis başkanı seçimini yapmalıyız. Aday olan üye var mı?

MUSTAFA KEMAL – Ben adayım sayın başkan.

EN YAŞLI ÜYE – Başka aday var mı? El kaldırarak oylama yapmak istiyorum. Mustafa Kemal’i kabul edenler ( SAYAR ) Kabul etmeyenler (SAYAR) Kabul edilmiştir. Hayırlı olsun. Buyurun Mustafa Kemal bey .

MUSTAFA KEMAL- Arkadaşlar teşekkür ederim. Sayın delegeler bildiğiniz gibi yurdumuz işgal altında , padişah İstanbul’da ve elinden hiçbir şey gelmiyor.Ben Amasya ,Erzurum ve Sivas’a gittim , halkla konuştum . Halk bu işgale dur demek ve bağımsız yaşamak istiyor. Biz de TBMM olarak burada bazı kararlar almak zorundayız. Söz almak isteyen üye var mı?

1.ÜYE – Ben söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL- Buyurun sayın üye.

1.ÜYE- Sayın delegeler savaştan yeni çıktık, silahımız yok, cephanemiz yok, ordumuz yok , insanlar aç sefil . Yani halk bu durumda savaşamaz. Benim fikrim İngiliz hükümetinin bizlere daha önce çok yardımları oldu, İngilizlerle birlikte yaşayabiliriz. (OTURAN ÜYELER MASALARA VURARAK- HAYIR HİMAYE KABUL EDİLEMEZ , BAĞIMSIZLIK İSTİYORUZ) 1.ÜYE KÜRSÜDEN İNER

2.ÜYE – Ben de söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL-Buyurun sayın üye .

2.ÜYE- Arkadaşımın fikirlerinin bir bölümüne katılıyorum. Ancak İngiliz hükümeti konusunda yanılıyor , İngilizler bize hiçbir zaman yardım etmedi. Benim fikrim İtalyalardan yana .(OTURAN ÜYELER –HİMAYE KABUL ETMİYORUZ BAĞIMSIZLIK İSTİYORUZ BAĞIMSIZLIK DERLER MASALARA VURULUR AYAĞA KALKILIR) ÜYE KÜRSÜDEN İNER

MUSTAFA KEMAL –Sayın üyeler burası TBMM ‘i burada herkes bağımsız olarak fikrini söylemelidir, lütfen dinleyelim.


3.ÜYE – Söz almak istiyorum başkanım.

MUSTAFA KEMAL – Buyurun .

3.ÜYE –Sayın üyeler biz burada TBMM’ni kurduk , bazı kararlar almaya çalışıyoruz, padişah hazretleri efendimiz bu işe ne der ?

ALİ- (OTURAN BİR ÜYE ) – (PADİŞAHIM ÇOK YAŞA DER )

OTURANLAR – Padişah İstanbul’ da hiçbir şey yapamaz.

3.ÜYE- Padişah efendimiz bir çıkış yolu bulacaktır elbet. (SIRALARA VURULUR ÜYE İNER)

HALİDE EDİP – Söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL- Buyurun Halide hanım.

HALİDE EDİP –Ağalar , beyler sizler neler söylüyorsunuz? Söylediğinizi kulağınız işitiyor mu? Binlerce vatan evladının kanlarıyla sulanmış bu toprakları nasıl olurda manda yönetimine bırakalım dersiniz?Yüzyıllarca bağımsız yaşamış bir ulusu nasıl olurda başka ülkelerin boyunduruğu altına verelim dersiniz .Binlerce şehidimiz ,gazimiz bunun için mi savaştı? Şehitlerin kemikleri sızlamaz mı? Ne İngiliz ne İtalyan ne Fransız ne de başka ülkenin himayesinde olma düşüncesi millete , vatana ihanettir. Savaşarak bağımsızlığımızı kazanmalıyız. Yaşasın vatan yaşasın vatan……

(BÜTÜN ÜYELER AYAĞA KALKAR YAŞASIN VATAN DİYE BAĞIRIRLAR ALKIŞLARLA OTURUM KAPANIR)
__________________
...PaYLaŞmAk GüZeLdİR...
Esra ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
skeci, tbmm

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kız İsteme Skeci Esra ŞEN ANA DİL ETKİNLİKLERİ 6 11-18-2010 09:43 PM
Gül TBMM'de kutlamaları kabul etti ismrt GÜNCEL HABERLER 0 10-29-2010 11:33 AM
HSYK kanun tasarısı TBMM'de ismrt GÜNCEL HABERLER 0 10-28-2010 11:26 AM
Halay Skeci Esra ŞEN ANA DİL ETKİNLİKLERİ 0 10-16-2010 01:54 PM
TBMM albümü sanal ortamda ismrt GÜNCEL HABERLER 0 08-03-2010 12:47 PM