Geri dönüşümün önemi - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 02-28-2010, 07:14 PM   #1 (permalink)
Acemi
CANTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 26
Konular: 26
Aldığınız Beğeni:2
Beğendikleriniz:0
Rep Derecesi: CANTEK İyi Bir Yolda Adım Attı.

Geri dönüşümün önemi


ÇOCUKLARA GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ ANLATMAK İÇİN HAZIRLADIĞIM KARTLAR VE YAZDIĞIM HİKAYE:
Eren bir gün yolda giderken bir çöplüğün hıçkıra hıçkıra ağladığını görmüş.Onun bu haline çok üzülmüş ve hemen nedenini öğrenmek için yanına gitmiş.
“Merhaba benim adım Eren. Senin çok üzgün olduğunu gördüm ve belki anlatmak istersin diye yanına geldim” demiş.
Çöplük Eren’e “Merhaba benimde adım Çöpüş.” demiş. Eren dayanamamış hemen sormuş Çöpüş’e “Neden bu kadar çok ağlıyorsun. Seni kim üzdü bu kadar?”demiş.Çöpüş hemen içini dökmek istercesine cevap vermiş “İnsanlar artık bana çöplerini atma gereği duymuyorlar çok zayıfladım.Çevreyi kirletiyorlar.Bunu neden yapıyorlar anlamıyorum.Temiz çevreyi sevmiyorlar mı?” Eren cevap vermiş “Bizim evde annem hep çöpe atıyor çöpleri,ama bazı insanlar annemin dediğine göre bu konuda bilinçli değillermiş.Belki de o yüzden yapıyorlardır.” Demiş.
Eren Çöpüş’ün bu haline çok ama çok üzülmüş. Onu biraz teselli etmek istercesine hemen merak ettiği konularla ilgili sorular sormaya koyulmuş “Sana bir şey soracağım Çöpüş. Hani sana ve diğer çöplüklere atılan çöpler var ya onlar nereye atılıyor ne yapılıyor çok merak ediyorum.” Demiş. Çöpüş Eren’in kendisi ile ilgilendiğini görünce çok mutlu olmuş. Hemen heyecanlı heyecanlı anlatmaya başlamış. “Hemen hemen her yerde çöpe atılacak bir şeyler çıkar. Okullar, evler, fabrikalar… Çöplerin çoğu çöp kutularına atılır ama kimi zaman yere atıldığı ırmaklara, denizlere döküldüğü de olur. Eren hemen “Irmaklar denizler kirlenmez mi peki?” Çöpüş “Tabi ki kirlenir. Bu çöpler hastalık yayabilir ve doğadaki hayvanların yaralanmasına zehirlenmesine yol açabilir.”demiş. “Neyse toplanan bu çöpler çöp toplama kamyonlarının içinde sıkıştırılır. Ve çöp gömme alanlarına taşınır. Derinlere gömülür. Alan tamamen dolduğunda üzerine çim ekilir. Kısa bir süre sora çöp gömme alanları için yer bulamayacağız” demiş Çöpüş üzgün bir şekilde.
Eren hemen atılmış “aaaa çok kötü olur ama o zaman ne yapacağız başka bir çözüm yok mu?”Çöpüş “Bu anlattıklarım dışında çöpler yakılır ya da geri dönüşüme tabii tutulur.”demiş. Eren “Bu söylediklerinde çöplere ne yapılıyor?” Çöpüş devam etmiş anlatmaya “Yakılan çöplerden elde edilen ısı ile bazı yüzme havuzları ve bazı evler ısıtılır. Geri dönüşümde ise çöpler özelliklerine göre ayrıştırılır ve yeniden kullanım için dönüştürülür.”demiş. Bizim meraklı Eren hemen atılmış “Bu çöpler eminim pis kokan pis kokmayan diye ayrıştırılıyordur.” Demiş. Çöpüş büyük bir kahkaha atmış ve “Tabi hayır. Kâğıt, cam, plastik, metal atıklar diye ayrılırlar. Bunların çoğu işlenip yeniden kullanılabilir. Bunların çoğunda geri dönüşüm işareti vardır.”Eren “Ne kadar ilginç ben bunları hiç bilmiyordum”demiş. Çöpüş anlatmaya devam etmiş “Örneğin meyve suyu veya kola içtiğin metal kutular var ya onlar eritilip yeniden kullanım için işlendiğinde otomobil ya da uçak parçalarının yapımında dahi kullanılabiliyor. Ezilip parçalanan camlarda yeniden işlenip kavanoz, bardak vb şeylerin yapımında yeniden kullanılabiliyor. Biliyor musun bu eski cam şişeler ezilip parçalandıktan sonra yol yapımında kullanılmak üzere çakıl taşı ile dahi karıştırılabilir. Kâğıt ve plastiklerde bunlar gibi geri dönüştürülür.”
Eren “Bunlar çok ilginç şeyler ama bunların ayrışması için neler yapılıyor. Yoksa toplanan çöplerin içinden ayrılıyor mu?”Çöpüş “O çok masraflı ve zor iş olacağı için evdeki çöpten itibaren ayrılması gerekiyor.Bunlar için ayrı çöp kutuları yapılmış durumda çöpü onlara atmalısınız.”Eren “Anladım sanırım”demiş ve….
Eren’in annesi “Eren uyan oğlum kahvaltı yapacağız”Eren uyanır ve rüyasında gördüklerini annesine babasına anlatır. Bundan sonra Erenlerin evinde her çöp özelliğine göre ayrılır ve gerekli yerlere verilmiş.”.
CANTEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 10-10-2011, 12:50 AM   #2 (permalink)
Profesyonel
Aslıhan GÜNEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 847
Konular: 308
Aldığınız Beğeni:203
Beğendikleriniz:26
Rep Derecesi: Aslıhan GÜNEY İyi Bir Yolda Adım Attı.
teşekkürler
__________________
" HAYALLERİNİZİ SINIRLAMAYIN! "
Aslıhan GÜNEY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
dönüşümün, eren geri dönuşum, geri donusum okul oncesi, okul oncesi çöp nedir, okul oncesi geri donusum, önemi

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Suyun Önemi ile ilgili görsel hikaye Seherin FARKLI BELİRLİ GÜN & H. ETKİNLİKLERİ 0 03-16-2015 11:02 PM
22 Mart Dünya Su Günü Önemi ! Seherin FARKLI BELİRLİ GÜN & H. ETKİNLİKLERİ 0 03-16-2015 10:46 PM
Okul öncesi eğitimin önemi Esra ŞEN ANNE BABA ETKİNLİKLERİ 3 03-17-2011 11:11 PM
Milletvekilliğini geri istediler ismrt GÜNCEL HABERLER 0 10-26-2010 11:00 AM
Eğitimde annenin önemi Esra ŞEN ANNE BABA ETKİNLİKLERİ 0 01-01-2009 06:59 PM