Orff ÇaliŞma notlari 5 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 11-13-2011, 06:44 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Orff ÇaliŞma notlari 5


* Besin Treni oyunu bu oyunu oynamadan önce besin guruplarını tanımış olmaları gerekir ya da bu oyun herhangi bir sınıflama için de kullanılabilir örneğin evcil hayvanlar vahşi hayvanlar gibi su kara havada yaşayanlar gibi şekiller gibi.

Uygulama: Çocuklara besin guruplarını temsil eden kartlar verilir bu kartlarda vitamin, protein, karbonhidrat ve yağları temsil eden resimler vardır. Daire olup oturmuş çocuklara karışık dağıtılan bu kartlara bakarak çocukların soruları yanıtlamaları istenir. Vitaminler kartlarını kaldırsın gibi her çocuk elindeki kartın hangi besin gurubuna ait olduğunu söyledikten sonra öğretmen makinist olur Dairenin dışında bir nokta belirler. Bir şarkı mırıldanarak dairenin etrafında döner şarkı bittiğinde aynı noktada olmak zorundayım hangi besin gurubunu söylersen elinde o gurubun kartlarından tutan çocuklar arkama dizilecekler der. “Kalk dünyayı dolaş dünyada çok besin var görmüyorsan eğer etrafına iyi bak. Tata tata tatta tititi tatta ta” parçanın son bölümü beden perküsyonu yapılarak uygulanır. Öğretmen koştukça vitaminler diye bağırmışsa elinde meyve sebze resmi olanlar koşup arkasına dizilir parça birlikte mırıldanılır. Parçanın sözü bittiğinde makinist başladığı noktaya dönmüş olmalıdır. Bu bir ritim duygusu kazandırmak için gereklidir. Tüm oturanlar trene katıldığında bu kez aynı sırayla çocuklar yerlerine oturtulur. Öğretmenden sonra isteyen çocuklar makinist olabilir.

* Keşif oyunları farklı hareketler denemek için yapılan uygulamalar. Mekan keşfetme kendine ait bir mekanı tanıma o mekan içinde hareket edebilme.

Uygulama: Aynı müzik çalar ama yatarak ayakta ve oturarak dans etmeleri istenir. Yatarak başlanır birbirlerini rahatsız etmeyecek şekilde mekanda yalnız kendilerinin olduğunu düşünerek yattıkları yerde o müziğe uygun hareketler bulmaları istenir. Şimdi yavaşça ayağa kalkın ve devam edin son olarak da oturun ve devam edin denir. Üç farklı pozisyonda vücutlarını nasıl hareket ettireceklerini görmeleri sağlanır.

Uygulama: Herkese bir gazete verilir. Bu gazeteyi (iki kanat dikdörtgen şeklinde olmalıdır) sınıfın içinde istedikleri bir yere yaymaları istenir. Bu sizin mekanınız bunu keşfedin kenarlarına köşelerine içine bakın ama dikkat edin yavaş hareket edin yırtılmasın yönergesi verilir. Gazetenin kenar ve köşelerini kullanarak içine basmadan “hop hop altın top bundan başka oyun yok” tekerlemesini söyleyin, bir eşlik yapın yönergesi verilir. Herkes sıra ile bulduğu şekli sunar. İkinci aşamada iki arkadaş birleşin ve ikinizin eşliğini birlikte kullanarak ya da birinizinkini seçerek ya da ikisinin de bir kısmını kullanarak yeni bir sunum hazırlayın yönergesi verilir. Yeni sunumlar da izlenir. (Burada kimi çocuk kendi şeklinden hemen vazgeçer arkadaşınınkini yapar kimi çocuk kendininkinde ısrarcı olur kimi de ikisininkini de kullanarak yeni bir şekil yaratabilir. Bunlar gözlemlenmelidir.) Yavaşça herkesin kendi gazetesini alarak içine oturması söylenir. Gözlerinizi kapatın ve düşünün elleriniz başınıza ne kadar uzak, ayaklarınız gözünüze ne kadar uzak iki ayağınızın arası ne kadar uzak başınız omzunuza ne kadar uzak gibi sorular sorarak uzaysal farkındalık yaratılır ve gözleri kapalı iken vücut bölümlerinin yerlerini hayal etmeleri sağlanır. Şimdi yavaşça gözlerinizi açın ve o gazeteye sığarak dışarı taşmadan yatın yönergesi verilir aynı sorular gene sorulur ve bir de en çok nereniz acıyor neden acıyor şu anda nereniz rahatsız gibi sorular sorulur. Ayağa kalkmaları istenir. Öğretmen eline aldığı bir çelik üçgenle sinyal verdikçe robot gibi keskin hareketlerle gazeteye oturmaları ve kalkmaları istenir. Her sinyalde tek bir hareket sinyal geldikçe sert hareketlerle kademe kademe oturulur ve kalkılır. İkinci aşamasında bu kez sinyal geldikçe dört keskin hareket yapacaksınız yönergesi verilir. Yine dört harekette robot gibi oturulur ve kalkılır. Gazeteli uygulamanın son aşamasında öğretmen tarafından sınıf sayısına göre dörderli ya da beşerli üç ya da dört gurup yapılır. Her guruba bir şarkı seçmeleri ve onu gazeteleri kullanarak seslendirmeleri söylenir. Önce gazete kullanarak nasıl ses çıkartılır ona bakılır gurup şarkıyı birlikte seçer ve ona gazete ile nasıl eşlik edeceğine karar verir herkes hazır olunca sıra ile sunum yapılır.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-13-2011, 07:22 AM   #2 (permalink)
Etkinlik Uzmanı
Esra ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 3.734
Konular: 1481
Aldığınız Beğeni:403
Beğendikleriniz:114
Rep Derecesi: Esra ŞEN İyi Bir Yolda Adım Attı.
tesekkürlerrrr
__________________
...PaYLaŞmAk GüZeLdİR...
Esra ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-13-2011, 10:08 PM   #3 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.
Rİca ederİm
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
ÇaliŞma, notlari, orff

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
GÜzel bİr proje ÇaliŞma Yasemin ORDU FARKLI SANAT ETKİNLİKLERİ 0 02-17-2012 08:51 PM
Orff ÇaliŞma notlari 4 Yasemin ORDU FARKLI MÜZİK ETKİNLİKLERİ 0 11-13-2011 06:43 AM
Orff ÇaliŞma notlari 3 Yasemin ORDU FARKLI MÜZİK ETKİNLİKLERİ 0 11-13-2011 06:43 AM
Orff ÇaliŞma notlari 2 Yasemin ORDU FARKLI MÜZİK ETKİNLİKLERİ 0 11-13-2011 06:42 AM
Orff ÇaliŞma notlari 1 Yasemin ORDU FARKLI MÜZİK ETKİNLİKLERİ 0 11-13-2011 06:41 AM