okul öncesi dönemde ses çalışması - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 03-07-2015, 03:48 PM   #1 (permalink)
Etkinlik Uzmanı
Seherin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Dec 2014
Mesajlar: 1.350
Konular: 1280
Aldığınız Beğeni:87
Beğendikleriniz:76
Rep Derecesi: Seherin İyi Bir Yolda Adım Attı.

okul öncesi dönemde ses çalışması


Okul öncesi dönemde okuma yazma çalışmaları yapılmadığını neredeyse duymayan kalmamıştır ama biz yineleyelim.Okul öncesi eğitim kurumlarında "M.E.B.Okul öncesi eğitim programı" uygulanır ve bu programda belirtilen kazanımlar ve göstergeler doğrultusunda tüm zeka türleri ve gelişim özelliklerini destekleyen etkinlikler planlanarak uygulanır.
Bu etkinlik çeşitlerinden biri de "Okuma yazmaya hazırlık çalışmalarıdır" okuma ve yazma eğitimi olarak kesinlikle düşünülmemesi gereken bu etkinlik çeşidinde çocukların okuma ve yazmaya hazırbulunuşluklarını arttırıcı bir alt yapı niteliğinde etkinlikler uygulanır.Genellikle oyunlaştırılmış etkinlikler ile çocuklar desteklenirken kimi zaman etkinlik değerlendirmesi olarak kimi zaman da etkinliğin kendisi olarak çalışma sayfaları kullanılır.
Bu etkinlik türü kapsamında olan ve asıl hedefi dil gelişimini desteklemek olan ses çalışmaları doğru planlanıp uygulandığında çocuklarda olumlu etkileri tartışılmaz boyuttadır.
Okul öncesi eğitim alan bir çok çocuk bu çalışmalarla desteklenen şanslı gruplardır

Peki evde bu çalışmaları nasıl yapabilirsiniz?

İlkokula hazırlık sürecinde yapacağınız en önemli uygulamalardan biri de ses çalışmalarıdır.Çocuklar sesleri doğru tanıdıklarında doğal olarak daha doğru konuşacaklar bunun sonucunda da çok daha kolay okuyacaklar ve yazacaklardır.

Sizlere bu konuda bir kaç öneri hazırladık:
*Çocuğunuzun yanlış telaffuzlarını anında düzeltiniz ve kesinlikle bu ona yakışıyor,o daha çocuk böyle konuşması çok sevimli oluyor vb. tehlikeli düşüncelere kapılmayınız.Yanlış öğrenmeler düzeltilmesi en zor olan şeylerdir
*Çocuğunuz ile ses oyunları oynayınız.(Ses telaffuz çalışmaları ile ilgili ön bilgi edininiz çünkü seslerin ifade edilişi eskisi gibi değildir.(Örneğin: R sesi eskiden "re" diye söylenirlen yeni sistemde sadece ses vurgusu yapılmaktadır)
*Nesnelerin başlangıç seslerini ifade ediniz ve aynı sesle başlayanları birlikte bulup gruplandırınız.(Örneğin: Masaya kalem,kitap,kupa vb. "K" sesi ile başlayan ve ayna,ayakkabı,armut vb. "A" sesi ile başlayanları karışık yerleştirerek bu iki farklı ses ile başlayanları gruplaması gibi)
*Söylediğiniz başlangıç sesi ile başlayan bir nesne bulma oyunu oynayınız.("S" ile başlayan birşey bulma vb.)
*Başlangıç sesleri aynı olan nesne resimleri hazırlayınız ve bu resimlerden çift çıktı alarak hafıza oyunu hazırlayınız.Kartları ters kapatıp aynı olan iki tanesini bulmaya çalışmasını sağlayınız.
Önerilerilerimiz dışında ayrıntılı fikir edinmek için çevrenizdeki sınıf öğretmenleri ile diyaloğa geçerek bu çalışmaların çeşitliği konusunda size rehberlik etmesini rica edebilir,internetten konu ile ilgili ayrıntılı tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda yer alan çalışmalar ile de çocuklarınızı ses çalışmaları konusunda destekleyebilirsiniz:Seherin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
a sesi ile başlayan, a sesi okul öncesi, anaokulu etkinlikleri, boyama, etkinlik, i sesi okul öncesi, k sesi ile başlayanlar, okul öncesi a sesi, okulöncesi ı sesi

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
okul öncesi Seherin İSTEK ÖNERİ VE ŞİKAYETLER 0 12-09-2015 12:37 AM
Okul Öncesi Drama Örnekleri Seherin YARATICI DRAMA ETKİNLİKLERİ 0 12-07-2015 11:27 PM
Okul öncesi etkinlikleri artık materyal çalışması olarak gazete adamlar ve ağaçlar et İsmail MART BELİR GÜN HAFTA ETKİNLİKLERİ 0 09-21-2015 08:18 PM
Okul öncesi etkinlik nagme SORU VE SORUNLARINIZ 7 09-05-2012 08:26 PM
Okul Öncesi Şenliğimizden Aslıhan GÜNEY SENE SONU GÖSTERİ ETKİNLİKLERİ 5 01-15-2012 10:28 PM