YDU 17. Uluslararası Planlama Tarihi Konferansı’nda… - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 08-18-2016, 04:46 PM   #1 (permalink)
İşin Ustası
ismailmart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: Diyarbakır
Mesajlar: 1.134
Konular: 1029
Aldığınız Beğeni:68
Beğendikleriniz:202
Rep Derecesi: ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.

YDU 17. Uluslararası Planlama Tarihi Konferansı’nda…Delft Teknoloji Universitesi ’nde 17- 21 Temmuz tarihleri arasında gercekleştirilen konferansa, dunyanın dort bir yanından gelen 460 şehir plancısı, mimar, tarihci, sosyolog; akademisyenler ve araştırmacılar ile doktora oğrencileri 3 gun boyunca deneyimlerini ve calışmalarını paylaşarak, sağlıklı planlamalar icin ileriye donuk ongoruler yapmaya calıştılar.
Yakın Doğu Universitesi Mimarlık Fakultesi ’nden Yrd. Doc. Dr. Huriye Gurdallı ’nın konferansa Kıbrıs ’tan katılan tek akademisyen olduğu belirtildi. Ana temasının tarih boyunca kentlerin doğal ve insan yapımı krizlere, savaşlara, somurge idareleri karşısında gosterdiği direnc ve esneklik olan konferansa, Yakın Doğu Universitesi İc Mimarlık Bolum Başkanı Yrd. Doc. Dr. Huriye Gurdallı, ‘Bolunmuş Kentlerdeki Catışma Alanının Mekansal ve Sosyal Donuşumu: Lefkoşa Ara Bolge'de Kentsel Yaranın İyileşme Sureci ’ isimli bildirisi ile katılarak sunum yaptı.
Lefkoşa Master Planı uluslararası platformda anlatıldı
Yrd. Doc. Dr. Gurdallı, bolunmuş kentlerdeki planlama calışmaları cercevesinde, Lefkoşa Ara Bolge ’de uygulanan planlama calışmalarını ornekleyerek; Lefkoşa Master Plan, Yeni Vizyon Projesi ve Dayanışma Evi surecindeki planlama deneyimini aktardı ve planlamanın başarısında sivil toplum orgutleri ile iki taraftan halkın planlamaya dÂhil edilmesinin onemini vurguladı.
Yrd. Doc. Dr. Huriye Gurdallı bildirisinde yer verdiği Master Plana ilişkin olarak, “Planlamanın sadece kÂğıt uzerinde değil, sosyal ve kulturel boyutlarıyla birlikte ele alınması, bolunmuş kentlerdeki planlama calışmaları arasında Lefkoşa ’yı ozgun ve biricik kılmakta ve katılımcı planlamanın başarılı bir orneğini oluşturmaktadır. 1958 ve 1963 ’te kenti bolen ve 1974 ’ten itibaren Birleşmiş Milletler (BM) kontrolundeki bu alan bugun yeniden iki toplumu Lefkoşa ’nın merkezine getirme potansiyeli taşımakta ve Lefkoşa Master Plan cercevesinde hedeflenen fiziksel planlama kararlarının gercekleşmesi olasılığını artırmaktadır” ifadelerini kullandı.
Sunum sonrası soru, yorum ve geri bildirimlerin surmekte olan araştırmasına onemli katkısı olduğunu bildiren Yrd. Doc. Dr. Gurdallı, yapılan calışmaların uluslararası platforma taşınmasını her zaman destekleyen Yakın Doğu Universitesi Mimarlık Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyuz ’e, gerekli maddi teşviki sağlayan Center of Excellence Mudurluğu ’ne ve Yakın Doğu Universitesi yonetimine teşekkur etti.
Japonya ’da yapılacak 18. Konferansa Yakın Doğu Universitesi de davet edildi.
Toplantı, Dunyanın farklı coğrafyalarındaki kentlerin doğal afetler, endustrileşme, savaşlar, ideolojik kaygılar ve gocler neticesinde karşı karşıya olduğu problemler, kentlerin buna karşın direnme gucu ve planlamanın bu esnekliği yaratmadaki yerini tartışmaya devam etmek uzere, 18. Uluslararası Planlama Tarihi Konferansı ’nın 2018 ’de Japonya ’nın Yokahama kentinde yapılacağının ilanı ile tamamlandı. 18. Uluslararası Planlama Tarihi Konferansı ’na Yakın Doğu Universitesi de davet edildi.
ismailmart isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
6’ıncı Uluslararası Mimarlık, İnşaat ve Grafik… İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 09-07-2016 05:04 PM
Moldova Amerikan Universitesi’nde tarihi gun İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 09-02-2016 04:59 PM
İKU’den Ulusal Yazılım Mimarisi konferansı İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 09-02-2016 04:59 PM
İstanbul’da 'Uluslararası Eğitim Zirvesi'… İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 08-24-2015 10:56 AM
Uluslararası bilgisayar ve bilişim konferansı… İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 08-13-2015 03:32 PM