Hareketlİ oyunlar 1 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Yasemin ORDU

Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 05:51 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 1


1. İP TUTMA OYUNU :8-10 metre uzunluğunda kalınca bir ip alınır. İki ucu birleştirilerek halka yapılır. Oyundaki çocuklar bu ipi tutarak bir halka oluştururlar. Sonra ipin oluştuğu halkanın içine geçerler.ellerini arkalarına götürerek ipi tutarlar. İpe sırtlarını dayayarak ipin gergin durmasını sağlamaları gerekir.çocuklardan biri ebe olur ve halkanın ortasında durur.ipi tutan çocuklardan biri ipi bırakarak ortaya doğru yürür. Ebe o çocuğu kovalar ve ona dokunmaya çalışır. Kovalanan çocuk ebe dokunmadan yerine dönüp ipi tutabilirse kurtulur,ipi tutamazsa ve ebe kendisine dokunursa yanar ve ebe olur.
2. AYAKTAKİNİ VUR OYUNU yuncular arasında bir ebe seçilir. Ebeye küçük bir top verilir.diğer oyuncular oyun alanlarına dağıtılır. Ebe ayakta olanı vurmaya çalışır. Çömeleni vuramaz. Ancak ebe de elinde topla yürüyemez ve koşamaz. Topu yere vurarak zıplatmak zorundadır.vurulmayan oyuncu alkışlanır.
3. TOPU BAŞINDAN AŞIR :çocuklar iki takıma ayrılır.kollarını öne uzatarak mesafe alır ve arka arkaya sıra olurlar. Önde duran oyunculara birer top verilir. Oyuna başlama işareti verilince öndeki çocuk elindeki topu başının üzerinden arkadaki arkadaşına verir. Böylece top sıranın en arkasındaki oyuncuya ulaşır. Topu son alan çocuk sıranın önüne koşarak topu havaya kaldırır. Bunu ilk yapan takım kazanmış olur.
4. İSTOP (DUR) OYUNU:sayışarak bir ebe seçilir. Ebe eline orta büyüklükte bir top alır. Oyuncular ebenin etrafında toplanır.oyunun başlamasıyla ebe topu havaya atar.çocuklar kaçışırlar. Ebe topu yere düşürmeden yakalamaya çalışırken istop diye bağırır. Ebe istop dediğinde tüm çocuklar oldukları yerde dururlar. Ebe topla bir çocuğa vurmak ister. Çocuğa vurursa ebelikten kurtulur.üç atışta kimseyi vuramazsa ebeliği devam eder.
5. ÇEMBERDEN GEÇ OYUNU yuncular eşit sayıda iki takım oluşturur. Arka arkaya dizilirler.önlerine birer çember konur. Oyuna başlama işareti verildiğinde ilk sıradaki çocuklar koşmaya başlar. Çemberi başından geçirir ,ayaklarından çıkarır ve yerine döner. Sonraki oyuncunun eline vurur. İkinci oyuncuda aynı hareketi yapar ve oyun böyle devam eder. Çemberi geçirirken düşüren çocuğun takımına bir kötü puan verilir. En az kötü puan alan veya oyunu önce bitiren takım kazanmış olur.
6. ELLE TOP SÜRME OYUNU yuncular iki gruba ayrılır. Her gruba bir top verilir. Grupların biraz ilerisine bir işaret konur. Başlama işareti verilince grupların başındaki oyuncular topu sürerek işarete kadar gider,sırasına döner. İkinci oyuncuda topu sürerek aynı şeyi yapar. Yarışı ilk bitiren grup oyunu kazanır.
7. TOPU AT,KOŞALIM :çocuklar iki takıma ayrılır. İki çocuk takım kaptanı seçilir. Çocuklar kaptanlarının 8-10 adım karşısına arka arkaya dizilirler. Kaptanların ellerinde birer top vardır. Oyuna başlama işareti verilince kaptanlar ellerindeki topu sıranın önündeki oyuncuya atarlar. Topu tutan oyuncu koşarak topu tekrar kaptanına verir. Kaptanın arkasında sıraya geçer. Hangi takım önce kaptanın arkasında sıralanırsa oyunu o kazanmış olur.
8. TAKILMA KOŞ OYUNU yunculardan eşit iki sayıda takım çıkarılır. Aralarında birkaç adım uzaklık kalacak şekilde arka arkaya dizilirler. Her takımın 5-6 adım kadar ilerisine bir dönüş yeri işaretlenir. Oraya bir top taş veya sepet konur. Başlama işareti verildiğinde takımın başındaki oyuncular koşarak dönüş yerini dolanıp sıranın arkasına geçerler. Diğerleri de aynı hareketi yaparlar. Yarışı ilk bitiren takım birinci olur.
9. KÖPEĞİM UYAN OYUNU :çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar. Halkanın ortasına bir sandalye veya tabure konur. Onun altına da herhangi bir eşya konur. Çocuklardan biri köpek olur ve sandalyeye oturur. Sandalyenin altındaki şeyde köpeğin kemiğidir.oyun başlayınca çocuklar köpeğim uyu diye bağırırlar. Köpek gözlerini yumar. Bu sırada çocuklardan biri yavaşça sandalyenin altındaki kemiği alır. Yerine döner. Bu kez çocuklar köpeğim uyan diye bağırırlar. Köpek olan çocuk gözlerini açar. Yerinden kalkar ve kemiği alan çocuğu bulmaya çalışır. Üç çocukta bu kemiği bulamazsa yeniden sandalyesine oturur. Bulursa o çocuk köpek olur.
10. MENDİL KAÇIRMA OYUNU yuncular yan yana küçük bir halka meydana getirirler dizlerini bükerek çömelirler. Ebe seçilen çocuk halkanın ortasında ayakta durur. Ebeye göstermeden oyunculardan birine bir mendil verilir. Oyuna başlama işareti verilince çocuklar mendili dizlerinin altından birbirlerine verirler. Bu sırada ebe mendilin kimin elinde olduğunu anlarsa onun dizine dokunur. Bilirse onunla yer değiştirir. Oyun böyle devam eder.
11. TOP TOPLAMA OYUNU :çocuklar oyun alanına dağılırlar. Bir sepet için 10-15 kadar küçük top konur. Oyun başlayınca öğretmen topları çeşitli yerlere atar. Çocukların birer birer topları getirip sepetin içine koymaları gerekir. Beşinci topu getiren her oyuncu alkışlanır.
12. KURDELE BAĞLAMA OYUNU yuncular iki eşit gruba ayrılır. Önceki oyunculara birer kurdele verilir. Her grubun 8-10 adım karşısına bir sandalye ve ya tabure konur.oyuna başlama işareti verilince baştaki oyuncular koşarak kurdeleyi sandalyenin bir bacağına bağlarlar. Geriye döner ,ikinci oyuncunun avucuna dokunurlar. İkinci oyuncu koşar ve bağlanan kurdeleyi çözer,üçüncü kişiye verir. Yarışma böylece bağlamalı çözmeli olarak devam eder. Kurdeleyi en çabuk bağlayan ve çözen grup oyunu kazanır.
13. KIVRIMLLI KOŞU : oyun alanına düz bir çizgi çizilir. Bu çizginin üzerine belirli aralıklarla 8-9 top çizilir bir oyuncu bu topların arasından,bir topun sağından ötekinin solundan kıvrılarak koşarak geçer. Topların bitiminde geriye döner ve aynı şekilde kıvrımlı koşuyla başladığı yere geri döner. Çocuklar bu tür kıvrımlı koşuya alıştıktan sonra iki takım halinde yarışmalı olarak da bu oyunu oynayabilirler.
14. KÖREBE OYUNU :çocukların biri ebe olur. Ebe ve çocuklar daire veya dikdörtgen olarak çizilen alanın içinde dururlar. Ebenin gözleri bağlanır. Diğer çocuklarda ellerine bir çift taş alırlar. Oyun sırasında taşları vurarak ses çıkartırlar ve yerlerini belli ederler. Ebe sesin geldiği tarafa doğru gider ve arkadaşına dokunur.dokunulan çocuk ebe olur ve oyun böylece devam eder.
15. TÜNEL TOPU OYUNU :çocuklar birbiri arkasına sıralanarak bacaklarını açarlar. En önde duran oyuncunun elinde büyükçe bir top vardır. Öğretmen oyuna başlama işareti verince en öndeki oyuncu topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Topu alan en sondaki oyuncu öne geçer ve oda topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Böylece her çocuk bir kez öne gelip topu arkasındakine göndermiş olur.
16. GEZEN YÜZÜK OYUNU :uzun bir ipe bir yüzük geçirilerek ipin iki ucu düğümlenir. Çocuklardan biri ebe olur. Çocuklar elleriyle ipi dışardan tutarak bir halka oluştururlar. Oyun başladığında ebe halkanın ortasında durur. İpe geçirilmiş olan yüzük ipi tutan çocuklardan birinin elinin altında saklıdır. Çocuklar yüzüğü göstermeden birbirine aktarmaya çalışırlar. Bazen de ebeyi şaşırtmak için aktarıyormuş gibi yaparlar. Bu arada yüzük,yüzük neredesin acep hangi eldesin diye şarkı söylenir. Ebe yüzüğün hangi elde olduğunu bulmaya çalışır. Bulduğu zaman durun der çocuklar dururlar. Ebe yüzüğün kendisinde olduğuna inandığı üç çocuktan ellerini açmasını ister. Yüzük nkimin elinde bulunursa o ebe olur. Bulunmazsa ebeliği devam eder.
17. ATÇILIK OYUNU :çocuklar ikişer ikişer kümelere ayrılır. Yaklaşık iki metre uzunluğunda küme sayısı kadar ip alınır. Her çift arka arkaya durur. Öndeki çocuk at arkadaki sürücüdür. İp öndeki çocuğun ensesinden önüne doğru uzatılıp,koltuk altlarından geçirilir. Arkaya doğru uzatılır ve iki ucu birleştirilerek gem gibi takılır. Arkadaki çocuk sürücü olarak atın geminden tutar ve koşmaya başlarlar. Sürücü gemi sağa çektiğinde at sağa sola çektiğinde sola döner. At gibi kişner şaha kalkar. Çifte atar…
narinnn bunu beğendi.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
hareketli, hareketli oyunlar, hareketli tünel oyunu, istop oyunu okul öncesi, okul öncesi halka oyunu, okul öncesi oyunlar, okul öncesinde oyunlar, oyunlar, tünel topu oyunu, top ebesi oyunu

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 01:04 AM
Hareketlİ oyunlar 13 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:01 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 7 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 05:58 AM