Hareketlİ oyunlar 13 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 07:01 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 13


163. MEYVE SEPETİ : çocuklar arasında bir ebe seçilir. Diğer çocuklar halka olurlar her çocuk bir meyve adını alır. Ayaklarının çevresinde birer yuvarlak çizilir. Ebe halkanın ortasında durur. Oyun başlayınca ebe iki meyve adı söyler. Adları söylenen çocuklar yerlerinin ebeye kaptırmadan birbirleriyle yer değiştirirler. Ebe tüm çocukların yerlerini değiştirmelerini isterse meyve sepeti diye bağırır. O zaman bütün çocuklar yer değiştirmeye çalışırlar. Bu sırada ebe yeri boşalan bir meyvenin yerini kapmaya çalışır. Yer kaparsa ebelikten kurtulur, yerini kaptıran ebe olur, böylece oyun devam eder.
164. BÜLBÜL KAFESTE: çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar. Halkanın ortasında 3-4 çocuk bülbül olur.oyuncularda bülbül kafeste diyerek onları yakalamaya çalışırlar. Bülbüller arkadaşlarının kolları arasından kaçmak isterler. Kaçan kafesten kaçmış olur. Halkada kalanlara bülbül kafeste diyerek oyuna devam edilir.
165. BENİ BUL: beni bul, beni bul… lay lay lay lay lay … beni bul beni bul … seni buldum koştum geldim… oynayalım coşalım… lay lay lay lay… beni bul beni bul… çocuklar ikşer ikişer karşılıklı geçip el ele tutuşurlar. Birbirlerinin arkasına saklanıyormuş gibi yapar. Ve şarkıyı söylerler. Aynı hareketi tekrara ederken beni bul beni bul derler. Sağ kolunu arkadaşının sol koluna takıp dans ederek ve sıçrayarak :seni buldum koştum geldimoynayalım coşalım der yine karşılıklı geçip el ele tutarlar,birbirinin arkasına saklanıyormuş gibi yaparlar. Ve oyuna devam edilir.
166. ASLAN AVI : çocuklar yan yana otururlar. Öğretmen haydi çocuklar aslan avına çıkalım der. Çocuklar öğretmenin sözünü ve hareketini tekrarlar. Öğretmen birden aman çukur der… eller dizlere hafifçe konur ve yapışmış gibi güçlükle kaldırılır. Ağızla da şap şup deriz. Çukur geçilince normal yürüyüşe geçilir. Öğretmen otluğa geldik der iki elle otları yarıyormuş gibi yapılır. Ağızla da haşır huşur ses çıkarılır.sonra normal yürüyüşe geçilir. Öğretmen dur ve aaa ırmağa geldik der. Elini alnına götürerek uzaklara bakar. Köprü de yok bari ırmağın üzerinden atlayalım der. Eller aynı anda hızla dize vurulur ve balıklama atlıyormuş gibi öne uzatılır. Yürüyüşe devam edilir. Öğretmen ormana geldik işte aslan burada yavaşça ileri gidelim der.eller yavaşça dizlere vurulur. Öğretmen aslan gibi kükreyerek aslan geldi hemen kaçalım der. Çocuklar tüfek tutuyormuş gibi yaparlar. Vurdum… boom derler. Dizlerine hızlı hızlı vurarak kaçma hareketi yaparlar. Öğretmen derin bir soluk alarak oh hepimiz kurtulduk der.
167. SENİNLE OYNUYORUM (TAKLİD OYUNU):
Bakıyorum (eller alnın üzerinde bakma işareti yapılır.)
Görüyorum (gözlerle ellerle görme işareti yapılır. )
Seninle oynuyorum(arkadaşını işaret eder.)
İstiyorsan gel beraber tren yapalım
Lay lay lay lay………………………..
Çuf çuf çuf çuf…..
168. AH BENİM TURNAM : ah benim turnam … yeşil başlı turnam … otur dersem oturur… kalk dersem kalkar… büzülünce büzülür… süzül dersem süzülür… ellerimle şap şap şap… ayaklarımla rap rap rap … bir sağa bir sola dans edelim kol kola… . çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar ve şarkıya başlarlar. Ah benim turnam yeşil başlı turnam diyerek halkada dönerler daha sonra şarkıda söylenen hareketlerin öykünmeleri yapılır.
169. ÇALGILAR : -kim sevmez düdükle çalıp oynamayı… düt dürü düt… kim sevmez keman çalmayı onunla oynamayı… gıy gıyı gıy … kim sevmez gitar çalmayı onunla oynamayı… dım dımı dım … kim sevmez davul çalmayı… dum dumu dum… Oyunda çocuklar karşılıklı dizilirler, birbirlerine doğru ellerini açarak karşılıklı sorarlar… kim sevmez diye şarkıya başlarlar. Sonra dans eder gibi bir sağa bir sola döner ve dans ederler.
170. YAĞ SATARIM BAL SATARIM: çocuklar daire olup otururlar. İçlerinden biri ebe olur. Ebe elimde mendil alarak çocukların etrafında dolaşırken yağ satarım bal satarım ustam öldü ben satarım şarkısını söylerler. Ebe mendili çocuklardan birinin arkasına bırakır. Arkasına mendil bırakılan çocuk dairenin etrafında bir kere dönüp yerine gelirse dayak yemekten kurtulur.aksi halde ebe çocuğu kovalar ve mendille döver. Oyun böylece devam eder.
171. DEĞİRMENCİ BABA ( ŞARKILI OYUN):
Yorgun uyumuş yaslanmış bir duvara (bir çocuk ortada uyuyormuş gibi dizlerini bükerek eller yanakta durur. Diğer çocuklar halka halinde olur. )
Artık uyuma değirmenci baba ( halkadaki çocuklar başlarını arkaya doğru eğerek, elleriyle hayır işareti yaparlar. )
Tiki tak tiki değirmenim (halkadaki çocuklar ayaklarını çapraz vaziyete çeker.)
Çabucak dönüyor uyuma(hızlıca soldan sağa dönülür ikinci tekrarda dönüş sağdan sola olur.)
Unlar savruldu (çocuklar öne doğru eğilir. )
Her yer bembeyaz oldu ( eller yana açılır)
Artık uyuma değirmenci baba ( ortadaki çocuk kaldırılmaya çalışılır)
Tiki tak tiki taak değirmenin ( çocuklar ayaklarını çapraz vaziyete çeker)
Çabucak dönüyor uyuma (ortadaki çocuk kaldırılır)
Bir o yana bir bu yana ( iki yana sallanır.)
Tıp … ( herkes kımıldamadan durur)
Gülen oyundan çıkarılır kalan alkışlanır.
172. FIRÇA OYUNU :çocuklar halka olurlar, biri ebe olur. Halkadaki çocukların elleri arkalarındadır. Bir elbise fırçası arkada elden ele dolaşır. Ebe arasına döndüğü zaman, fırça kimde ise o el çabukluğu ile ebeyi fırçalar. Yakalanırsa ebe olur.
173. FOLLUKTAN SIÇAN KAÇIYOR: ebe ortada oturur. Halka halinde çömelmiş çocukların ayakları arasından düğüm yapılmış bir mendil kaçırılır. Ebe yakalamaya çalışır,kimde bulursa o ebe olur.
174. BAĞDA YABANCI VAR: oyun alanına dört yuvarlak çizilir. Her yuvarlağa eşit sayıda oyuncu toplanır. Öğretmenin işareti ile oyun başlar. çocuklar ellerini arkalarına kavuştururlar. Birbirlerini omuzlarından iterek yuvarlağın dışına çıkarmaya çalışırlar. Yuvarlak içinde sona kalan çocuk oyunu kazanır. Son dört yuvarlak içindede sona kalanlarla oyun devam eder.
175. KİLİTLEME OYUNU: oyunun oynanacağı bir alan belirlenir. Çocukların arasından bir ebe seçilir. Ebe çocukları kovalamaya başladığında çocuklar kaçışırlar. Ancak kaçışırken ebe yaklaştığında çömelmesi ve iki elini başının üzerinde parmaklarını iç içe geçirerek kilitlemesi, ağzını sıkıca kapatması gerekir. Bu hareketleri ebe kendisine dokunmadan yapan çocuk kurtulur. Yapamayan yanar ve ebe olur. Oyun böylece devam eder.
176. ÇÜRÜK YUMURTA : çocuklar halka olup çömelirler. Ellerinin dizlerinin önünde kenetlerler. Bir ebe seçilir. Ebe halkanın ortasında durur. Oyun başlayınca çocukların arasında dolaşmaya başlar. bu yumurta sağlam mı yoksa çürük mü diyerek çocuklardan birine hafifçe dokunur. Dokunulan çocuk dengesini kaybedip düşer veya kenetlenmiş eli çözülürse yanar. Sona kalan birkaç çocuk oyunu kazanmış olur.
177. KEDİ VE KUŞLAR: oyun alanına büyük bir daire çizilir. Ortaya ebe geçer. Diğer çocuklar dairenin çevresine dizilirler. Oyun başlama işaretinden sonra çocuklar dairenin çevresinde zıplar koşarlar. Kedi olan çocuk bu sırada dairenin içinde dolaşır. Diğer çocuklardan hiçbiri dairenin içine girmeye cesaret edemezler. O zaman kedi yatar ve uyuyormuş gibi yapar. Oyuncular bu sırada dairenin içine girerler ve kedinin etrafında dolaşırlar. O sırada kedi uyanır ve kuşları kovalamaya başlarlar. Yakalanan kuş kedi olur.
178. TİLKİ DIŞARIYA ÇIK: dikdörtgen şeklindeki oyun alanının bir köşesine bir metre çapında daire çizilir. Onun karşı köşesine büyükçe bir daire çizilir. Küçük daireye tilki büyük daireye civcivler girer. Oyuna başlama işaretinden sonra bütün civcivler oyun alanına dağılır. Öğretmen tilki dışarı çık komutu verdiğinde bütün civcivler büyük daireye doğru koşarlar. Yakalananlar tilki tarafından küçük daireye götürülür.
179. SAĞ SOL OYUNU: çocuklar karşılıklı iki sıra olurlar. Öğretmen ortada durur. Sağa dön komutu verir. Çocukların sağa dönmeleri gerekir. Yönünü şaşıran çocuk takıma bir kötü puan getirir. En az puan alan takım oyunu kazanır.
180. KEDİ FARE OYUNU: çocuklar el ele tutuşarak büyük bir daire oluştururlar. Dairenin iki tarafı kapı olarak açık bırakılır. Fare olan oyuncu dairenin içinde durur. Dışarıda kedi olan oyuncunun fareyi yakalanası gerekir. Kedi dairede içten dışa ya da dıştan içe geçmek için bu kapıları kullanmak zorundadır. Fare ise oyuncuların tutulmuş ellerinin altından geçebilir. Kedinin fareyi yakalaması durumunda kediyle fare yer değiştirirler. Diğer çocuklarda sırayla kedi ve fare olurlar.
181. KEDİ GELİYOR: kare veya dikdörtgen oyun alanı çizilir. Bir tarafına kedi diğer tarafına da fareler geçer. Sonra fareler koşarak zıplayarak oyun alanına girerler. Öğretmen kedi geliyor dediğinde fareler oyuna başladıkları çizginin arkasına koşarlar. Kaçarken kediye yakalanmamaya çalışırlar. Yakalanan fare kedi olur. Oyun yeniden başlar.
182. EVSİZ TAVŞAN : çocuklar daire şeklinde dizilirler ve ebe seçilen çocuk dairenin ortasında durur. Her oyuncunun yeri tavşanın etrafına ,ebe hariç, bir metre çapında birer daire çizilir. Oyuncular başlama işaretinden sonra evlerini değiştirmeye başlarlar. Ebe de dairenin içinde dolaşarak boş ev bulmaya çalışır. Ebenin yerleştiği evin sahibi tavşan ebe olur ve oyun böylece sürer.
183. TEK AYAKLA OMUZ OMUZA: çocuklar tek ayakları üzerinde sekerek omuzlarıyla birbirlerini vurmaya çalışırlar. Arkasının darbesiyle iki ayağını yere basan çocuk oyundan çıkar. En sona kalan çocuk oyunu kazanmış olur.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
hareketli oyun, hareketli oyunlar, hareketlİ, kisa hareketli oyun, kol kola çuf çuf tren, meyve sepeti oyunu, meyveler ile ilgili oyun, okul ööncesi oyunlar, okul öncesi meyve oyunu, oyunlar

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 02:04 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 07:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 07:00 AM
Hareketlİ oyunlar 9 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:59 AM
Hareketlİ oyunlar 7 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:58 AM