Öğretmenimin Resmini Çiziyorum - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen ismailmart

Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-30-2018, 05:51 PM   #1 (permalink)
İşin Ustası
ismailmart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: Diyarbakır
Mesajlar: 1.134
Konular: 1029
Aldığınız Beğeni:68
Beğendikleriniz:202
Rep Derecesi: ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.
Thumbs up

Öğretmenimin Resmini Çiziyorum


Etkinlik Adı - İçeriği : Öğretmenimin Resmini Çiziyorum (Öğretmenler Günü)
Etkinliğin Çeşidi : Sanat , Drama , Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 21: Atatürk’ü tanır ve Türk toplumu için önemini açıklar. (Atatürk'ün hayatıyla ilgili belli başlı olguları söyler. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Konuşmayı başlatır.) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Konuşmayı sürdürür. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Konuşmayı sonlandırır.) S D G : K : Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. ) S D G : K : Kazanım 15: Kendine güvenir. (Grup önünde kendini ifade eder. ) S D G : K : Kazanım 15: Kendine güvenir. (Gerektiği durumlarda farklı görüşlerini söyler.) S D G : K : Kazanım 15: Kendine güvenir. (Gerektiğinde liderliği üstlenir.)
MATERYALLER : Atatürk’ün kara tahta üzerinde harfleri öğrettiği görsel, “Öğretmenimin Resmini Çiziyorum” çalışma sayfası, boya kalemleri SÖZCÜKLER : Başöğretmen, meslek, rol, görev
ÖĞRENME SÜRECİ
• Daha önceden hazırlanan Atatürk panosuna, Atatürk’ün kara tahta üzerinde harfleri öğrettiği görsel asılır. Çocukların panodaki değişikliği fark etmesi sağlanarak dikkatleri çekilir.
• Bugünün 24 Kasım Öğretmenler Günü olduğu söylenerek öğretmenler günü hakkında sohbet başlatılır. 24 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmen” unvanının verildiği ve bu tarihin ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlandığı söylenir. Öğretmenlik mesleği ile ilgili bilgiler verilir. Öğretmen kendisinden örnekler vererek toplumdaki rol ve görevlerinden bahseder. Çocuklara ailelerinde ya da çevrelerinde öğretmenlik mesleğini yapan birilerinin olup olmadığı sorulur. Varsa bu kişilerin farklı rol ve görevlerinden söz edilir.
• Sınıf ikişerli gruplara ayrılır. Çocuklardan bir öğretmen ve bir öğrenci olacak şekilde rolleri aralarında paylaşmaları istenir. Rol paylaşımında oluşabilecek sorunlar ve çözümüyle ilgili rehberlik edilir.
• Sınıfta istedikleri malzemeleri kullanarak bir süre kendi kendilerine rollerini canlandırmaları istenir.
• İkili grupların aralarında sırayla rolleri değiştirerek canlandırmalarına rehberlik edilir. Daha sonra çember şeklinde oturulur. İstekli grupların çemberin ortasına geçerek rollerini canlandırmaları sağlanır.
• Çocuklarla birlikte masalara geçilerek üzerinde sınıf öğretmenin fotoğrafının bulunduğu “Öğretmenimin Resmini Çiziyorum” yazılı kâğıtlar dağıtılır.
• Çocuklara sayfada kimin fotoğrafını gördükleri sorulur. Fotoğrafın üstünde ne yazıyor olabileceği hakkında fikir yürütmeleri istenerek resim tamamlama çalışması yapılır. Yapılan çalışmalar panoda sergilenir.
DEĞERLENDİRME
• Bu etkinlikte neler yaptık?
• Hangi özel günü kutladık?
• Atatürk’e neden “Başöğretmen” unvanı verilmiş olabilir?
• Öğretmen rolünü canlandırırken neler hissettin?
• Öğrenci rolünü canlandırırken neler hissettin?
• Grup arkadaşınla rol paylaşımını nasıl sağladınız?
• Sınıfın öğretmeni sen olsaydın neler yapardın/yapmazdın?

AİLE KATILIMI
• Ailelere, çocuklarıyla birlikte yapmaları için öğretmenler günü ile ilgili boyama sayfası gönderilebilir.

UYARLAMA
• Sınıfta dil ve konuşma bozukluğu olan bir çocuk varsa; grup etkinliğine katılması konusunda cesaretlendirilmeli ancak grup önünde sunu yapması için zorlanmamalıdır.

DESTEKLENEN DEĞERLER
Saygı : Rol paylaşımı yapılırken çocuğun karşısındaki arkadaşının duygu ve düşüncelerine saygı göstermesine ve ekip bilincine uygun hareket etmesine rehberlik edilerek saygı değeri desteklenmelidir.
BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR
Öğretmenler Günü
ÖNERİLER
• “Öğretmenimin Resmini Çiziyorum” çalışma sayfası fotoğraf yapıştırılmadan da uygulanabilir.
uzaydabirmelodi bunu beğendi.
__________________
"GeLeCek OkUlÖnCeSi İlE şEkİlLeNeCeK"
ismailmart isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
başöğretmen, görev, meslek, rol

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk resmini tamamlayalım didoli KAVRAM ÖRNEK ETKİNLİKLERİ 4 03-15-2011 08:25 PM