Yeni Yıl Etkinliği - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 11-18-2018, 03:08 PM   #1 (permalink)
İşin Ustası
ismailmart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Bulunduğu yer: Diyarbakır
Mesajlar: 1.134
Konular: 1029
Aldığınız Beğeni:68
Beğendikleriniz:202
Rep Derecesi: ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.ismailmart Artık Gurur Duyulacak Bir Durumdasın.
Question

Yeni Yıl Etkinliği


Etkinlik Adı - İçeriği : Yeni Yıl (Yeni Yıl)
Etkinliğin Çeşidi : Sanat , Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. (Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. ) D G : K : Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. (Sohbete katılır. ) D G : K : Kazanım 12: Yazı farkındalığı gösterir. (Duygu ve düşüncelerini bir yetişkine yazdırır.) S D G : K : Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.) S D G : K : Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar. (Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler.) S D G : K : Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar. (Kendi ülkesinin kültürü ile diğer kültürlerin benzer ve farklı özelliklerini söyler.) S D G : K : Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar. (Farklı ülkelerin kendine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.)
MATERYALLER : 25x35 boyutlarında renkli fon kartonları, pul, sim, kurdele, renkli kâğıt parçaları, boya kalemleri vb. materyaller SÖZCÜKLER : Yeni yıl, ülke, kültür KAVRAMLAR : Önce-Şimdi-Sonra
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklarla birlikte çember şeklinde oturulur. Çocukların ürün dosyasından daha önceleri yapılan birkaç çalışma gösterilerek “Bu etkinlikleri ne zaman yaptığımızı hatırlıyor musunuz?” denir ve çocuklardan etkinliklerin zamanını hatırlamaları beklenir. Bir gün önce neler yapıldığı hakkında konuşulur. Her gece yattığımızda ve sabah uyandığımızda yeni bir güne geçtiğimiz söylenir. Bu günlerden 365 kere yaşadığımızda da tam bir senenin bittiği belirtilir. Çocuklara yeni bir yıla gireceğimiz; biten yılın ….. ve yeni başlayan yılın …..olduğu söylenir. Yeni yıl zamanı yaklaşınca ülkemizde insanların birbirini hatırladığı, iyi dileklerde bulunduğu belirtilir.
• Farklı ülkelerde yeni yılın nasıl kutlandığıyla ilgili ilginç bilgiler verilir ve görseller gösterilir.
“Amerika’da yılbaşı bir spor müsabakasıyla anılır hale gelmiştir. Genelde yılbaşı için önemli bir Amerikan futbolu maçı oynanır ve birçok kişi evlerinde bu maçı izlemeyi tercih eder.
Çin’de yeni yıla davul çalınarak girilir. Ayrıca toplu etkinliklerde ejderha dansı yapılır. Ayrıca arkadaş ziyaretleri yapılır.
Japonya’da Mochi adı verilen içi pirinçli kekler pişirilir ve evlerin girişine örtüler asılır.
Danimarka’da insanlar tüm yıl boyunca kırık tabakları biriktirir ve yılbaşında bunları kapısının önüne dizer. Ne kadar fazla tabak olursa o kadar fazla arkadaşın eve geleceğine inanılır. Saatler tam 12 olduğunda ise bir sandalyenin üzerine çıkılarak zıplanır.”
• Ülkemizde ise yeni yılda, tüm aile bireylerinin bir araya gelerek iyi vakit geçirmeye özen gösterdiği, iyi dilek ve temennilerde bulunulduğu söylenir. Diğer ülkelerle ortak özelliklerimiz olup olmadığı sorulur. Yeni yıl akşamı ailemizle hoş vakit geçirmenin bizim ülkemizde aileye verilen önemden kaynaklandığından bahsedilir. Her kültürün farklı özellikleri olsa da her kültürde insanların özel günleri sevdikleriyle geçirmeye özen gösterdiği söylenir. Ayrıca sevdiğimiz insanlara tüm önemli günlerde olduğu gibi tebrik kartı hazırlayabileceğimizden bahsedilir. “Bizler de yeni yıl için sevdiklerimize tebrik kartı hazırlayalım mı?” denerek masalara geçilir.
• 25x35 boyutlarında renkli fon kartonları dağıtılır. Kartonlar ikiye katlanır, ön yüzüne pul, sim, kurdele, renkli kâğıt parçaları, boya kalemleri vb. materyaller kullanılarak süslemeler yapılır. Hazırlanan tebrik kartlarının iç yüzüne çocukların yeni yıla dair duygu ve düşünceleri yazılır. Tebrik kartları eve gönderilir.
DEĞERLENDİRME
• Bugün neler yaptık?
• Yeni yıl kartını kimin için hazırladın?
• Sana kim yeni yıl kartı göndersin isterdin? Neden?

AİLE KATILIMI
• Ailelerden uzakta yaşayan akrabalarına çocuklarıyla birlikte tebrik kartları hazırlayarak postalamaları istenebilir.

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR
Yeni Yıl
ÖNERİLER
• Yaş grubunun özelliklerine ve çocukların ilgisine göre ülkeler çeşitlendirilerek anlatılabilir. Videolarla desteklenebilir.

__________________
"GeLeCek OkUlÖnCeSi İlE şEkİlLeNeCeK"
ismailmart isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
25x35 boyutlarında renkli fon kartonları, boya kalemleri vb. materyaller, kurdele, kültür, pul, renkli kâğıt parçaları, sim, yeni yıl, Ülke, önce-şimdi-sonra

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
13 yeni üniversitede yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kuruldu ismrt GÜNCEL HABERLER 0 07-09-2018 04:00 PM
şapka etkinliği Havvanur demir FARKLI SANAT ETKİNLİKLERİ 0 03-26-2017 09:25 PM
İstanbul Yeni Yuzyıl Universitesi’nin yeni Rektoru… İsmail MART GÜNCEL HABERLER 0 08-26-2016 04:52 PM
Denizaltı Etkinliği Aslıhan GÜNEY GRUP PROJE ETKİNLİKLERİ 3 03-03-2011 08:04 PM
2 Yeni Yıl Etkinliği Esra ŞEN YENİ YIL ETKİNLİKLERİ 4 12-19-2010 03:37 AM