OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın - Tekil Mesaj gösterimi - iğne ve iplik ile annemize kalp yapalım
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-04-2015, 12:43 PM   #1 (permalink)
Seherin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Seherin
Seherin
Etkinlik Uzmanı
Seherin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Dec 2014
Mesajlar: 1.318
Konular: 1252
Aldığınız Beğeni:86
Beğendikleriniz:76
Rep Derecesi: Seherin İyi Bir Yolda Adım Attı.

iğne ve iplik ile annemize kalp yapalım


Annelik, dişi canlının yavrusuna karşı gösterdiği şefkat, ilgi ve koruma duygularının bütününe verilen addır. Memeli canlılarda daha yoğun olmakla beraber bir şekilde yavrusuyla fiziksel iletişime geçen bütün canlılarda gözlemlenir.

20. yüzyılda yapılan bir çalışma, canlıların gelişmişlik düzeyinin artmasıyla, yavrunun bakıma muhtaçlığın doğru orantılı olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu noktada canlıların en gelişmişi olan insan, aslında bakıma en muhtaç olan canlı yavrusudur. Bebeğin en fazla bakıma ihtiyacı oluşu, aslında anneyi de bir noktada en fazla ilgi gösteren canlı konumuna getirir. Hormonal, duygusal ve ilahi açıdan açıklanabilecek bu süreç sonunda anne, yaşaması için gayret gösterdiği varlığa kaç yaşında olursa olsun her zaman ilk günkü gibi şefkat ve korumacı duygularla yaklaşır.

Annelik duygusunun yaşanması için bebek ve birey arasında kan bağı olmasına ihtiyaç yoktur. Birey yine bir başka bireyin bakımını üstlenip ona koruyucu annelik yaparken de bu duyguyu hissedebilir.

Annelik duygusunu yalnız insan annesi hayat boyu hissedebilir, diğer canlılar bu duyguyu sadece belli bir dönem yaşarlar.
Seherin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla