Bebeklerde Zeka Geliştirme Üzerine - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 09-21-2016, 12:53 PM   #1 (permalink)
Acemi
annesena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Sep 2016
Mesajlar: 1
Konular: 1
Aldığınız Beğeni:0
Beğendikleriniz:0
Rep Derecesi: annesena İyi Bir Yolda Adım Attı.

Bebeklerde Zeka Geliştirme Üzerine


Zeka geliştirme şüphesiz tüm ebeveynlerin aklında olan sorulardandır. Çocuğun güzelbir gelecek oluşturabilmesi sağlıklı düşüncesi ile mümkündür. Bu yazımızda Bebeklerde Zeka Geliştirme ve Çocuklarda Zeka Gelişimi 16 Aylık Bebek Zeka Gelişimi Çocuğun Zeka Gelişimi Ne Yapmalı Zeka Nasıl Geliştirilir ? konularını işleyeceğiz. Hatırlama Gücünün Gelişimi: Hatırlama gücü öğrenilen ya da tecrübeler sonucu edinilen bilgilerin doğu olarak hatırda tutulması*dır. temel kontak düşüncemiz budur.

Bebeklerde Zeka Gelişimi Etkileyen Faktörler
Bilgilerin zihinde kısa süre saklanmasına bir iki dakika içinde hatırlanmasına kısa süreli hatırlama (kısa süreli bellek) denir. Ör*neğin, çocuğun adı okunarak bir listeden yoklaması yapılsın, kısa süre sonra çocuğun adı unutulur. Bir bilginin uzun süre hatırlanma*sı haftalarca, aylarca tekrar edilmesine bağlıdır. Yukarıda verilen listede, birkaç kez tekrarlanmış olsaydı çocuğun “adı” uzun süre hatırda tutulurdu.
Bebeklerde Zeka Geliştirme alışkanlık kazandırma ile olur ; ancak uzun süre tekrarla sağ*lanır. Uzun süreli hatırlama; (uzun süreli bellek) Bilginin saatler, günler haftalarca hatırlanması, hatırda tutulmasını (bellemesi) sağ*lar. Sık tekrarlarla bilginin hatırlanması sağlanır, unutma olasılığı azalır. Üç-altı yaşlar arası öğrenilen görsel, işitsel bedensel ve el becerileri uzun süre zihinde kalıcı olur. Örneğin; Çocuk yüzmeyi küçük yaşlarda öğrenirse, diğer dönemlerde unutmaz.Tam bir zi*hinsel olgunluğa erişmemiş çocuk, tanımadığı bir hayvanın zihinde kavramı ve adı olmadığı için kısa sürede unutur. Öğrendiğini ko*layca hatırlayamaz. Zihinde kavramı ve adı olmadığı için kısa sü*rede unutur. Çocuğun somut ve anlamlı bilgileri edinmesi çok daha kolay olur. Ayrıca çocuk oyun yoluyla öğrenirse unutmaz bu durum zeka geliştirme açısından önemi büyüktür. Ör*neğin; çocuğa günleri, ayları, sayıları oyunyoluyla ezberletme ya*rarlı olur.
annesena isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çoklu Zeka Sunusu burcublk ÇOKLU ZEKA ETKİNLİKLERİ 5 05-11-2018 08:55 PM
Beceri Geliştirme Tahtası İsmail MART GÜNLÜK YAŞAM BECERİ ETKİNLİKLERİ 0 03-23-2015 10:17 PM
Çoklu Zeka Örnek Etkinlik Yasemin ORDU FARKLI ÇOKLU ZEKA ETKİNLİKLERİ 5 10-09-2011 08:18 AM
Çoklu Zeka Örnek Etkinlik Gonca GÜL ÇOKLU ZEKA ETKİNLİKLERİ 8 10-09-2011 08:18 AM
Çoklu Zeka Sistemi İle İlgili Etkinlikler Yasemin ORDU ÇOKLU ZEKA ETKİNLİKLERİ 5 05-11-2010 08:41 AM