Hareketlİ oyunlar 6 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 05:57 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 6


58. YARIŞMALI TOP OYUNU yuncular gruplara ayrılır. Her gruba bir ad verilir. Her grup diğerinden 3-4 adım aralıklı olarak sıralanır. Sıraların başına ve sonuna ileri ve geri gitmemesi için birer işaret konur. Her gruptan birer kişi ebe olur ve kendi sırasının beş adım önünde elinde topla durur. Öğretmen oyuna başlama komutuyla ebeler topları sıra başındaki oyunculara atarlar. Topu alan oyuncu sıranın sonuna dolaşarak topu ebeye getirir. Ebe aldığı topu sıranın ikincisine atar. İkinci oyuncuda sıranın sonunu dolaşarak topu ebeye getirir. Sırası geçen oyuncu sıranın en sonuna geçecektir.oyunu önce tamamlayan takım oyunu galibi olacaktır.
59. ÜÇ DAİREDE ÜÇ TOP yuncu sayısına göre üç büyük daire çizilir. Oyuncular bu dairenin içine girerler. Üç oyuncu da ellerin de topla dairenin dışında beklerler. Oyun başlayınca dışındakiler dairenin içindeki oyuncuları ayaklarından vurmaya çalışırlar. Oyuncularda avuçlarıyla topu engellemeye çalışacaklardır. Her oyun için bir süre belirlenir. Topu atan üç oyuncu değiştirilir. Oyun sonunda en çok oyuncu avlayan birinci seçilir.
60. HIRSIZ POLİS OYUNU yun alanı belirlenir ve ortasından bir çizgiyle ikiye ayrılır. Hırsız ve polis olacak iki kişi kendi gruplarını belirler. Hırsızlar ve polisler belirlendikten sonra alanın bir bölümüne hırsızlar diğer bölümüne polisler geçer. Hırsızlar ve polisler orta çizginin birer metre gerisin de sıralanırlar. Öğretmen uygun bir yerde durarak ateş başlasın der demez polisler ellerinde silah tutuyormuş gibi yapar. Bu sırada hırsızlar geriye kaçmaya polisler kovalamaya başlarlar. Alanın dışına çıkmadan yakalanan hırsızlar tutuklanır. Tutuklular oyun alanının dışına çıkarılırlar. Belli bir süre sonra hırsızlar polis polisler hırsız olur. Hangi tarafın tutuklusu fazla ise oyunu o kazanır.
61. AYAKTA GÖRDÜĞÜNÜ VUR:Çocuklar arasından bir ebe seçilir. Ebe eline küçük bir top alır. Diğer çocuklar oyun alanına dağılırlar. Ebe ayakta gördüğü çocuğa elindeki topla vurmaya çalışır. Vurulan çocuk ebeye yardımcı olur, onunla paslaşır ve diğer çocukları vururlar. Anacak top elde iken yürünmez sadece paslaşılır.
62. ELLE TOP SÜRME: oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. Birer sıralı derin kolla dizilirler. Önden arkaya sayı sayarlar. Başlangıç çizgisinin 10-15 adım karşısına birer tabure veya sandalye konur. En öndeki oyunculara birer top verilir. Oyunun başlamasıyla ellerinde top olan öndeki oyuncular topu sürerek,zıplatarak taburenin arkasından dolaşır,yerlerine gelirler. Topu iki numaralı oyunculara verir ve sıranın en sonuna geçer. Sıradaki diğer oyuncular da aynı şekilde sürerek oyunu tamamlarlar. Yarışmayı önce bitiren takım oyunu kazanır.
63. TOP KALEYEikdörtgen biçiminde bir oyun alanı çizilir. Alanın tam orta yerine, iki direk arasına yüksekliği iki metre olan bir ip veya file getirilir. Filenin her iki yanına, birer metre uzaklığa paralel iki çizgi çizilir. Bunlar ölü alanlardır. Eşit sayıdaki iki takıma ayrılan oyuncular file ile ayrılan alanlarda yer alırlar.başlama komutuyla top karşı tarafa elle atılır. Karşı taraf oyuncusu topu yere düşürmeden yakalamak zorundadır. Kim yakalarsa karşı tarafın kalesine atacaktır. Oyun böylece sürer. Topun fileye veya ipe değmesi,oyun alanının dışına çıkması, top elde iken adım atılması durumlarında takıma kötü puan verilir. On kötü puan alan takım oyunu kaybetmiş olur.
64. TOPLU ÇIKARMAyuncular bir ebe seçerler. Diğerleri ebenin çevresinde geniş bir halka oluşturur. Ebe elindeki topla halkanın ortasında durur. Oyuncular ise ayakları açık ve elleri dizlerinin üzerinde bekler. Oyuna başlandığında ebe elindeki topu bir oyuncunun bacaklarının arasından dışarı çıkartmak için atar. Oyuncu elleriyle bacaklarının arasını kapayarak topun geçmesini engellemeye çalışır ve topu ebeye geri gönderir. Topu engelleyebilen bir puan alır. Ebeye ise bir kötü puan verilir. Üç kötü puan alan ebe,bir başka arkadaşıyla yer değiştirir. Oyun sonunda en çok kötü puan alana ceza verilir.
65. HABERCİyun alanı ikiye ayrılır.alanın bir yanında iki gruba ayrılmış olan oyuncular yer alır. Karşılarında bir varış noktası belirlenir. Bir sandalye veya tabure konur. Aynı sayıdaki iki grup oyuncu arasından birer başkan görevlendirilir. Oyuna başlayacak takım sayışmayla veya ad çekerek belirlenir. Ad çeken takımın başkanı oyunculardan birini haberci olarak görevlendirir. Habercinin görevi varış noktasına kadar varıp geri dönmektir. Fakat döneceği sırada diğer grubun başkanı onu yakalaması için kendi grubundan bir oyuncuyu görevlendirir. Görevlendirilen çocuk haberciyi yakalarsa kendi kampına katar. Daha sonra diğer gruptan biri haberci olur. Bir grubun tüm oyuncuları yakalanana kadar oyun devam eder.
66. KEDİ İLE FARE:aralıklı olarak küçük daireler çizilir. Çocukların yaş durumlarına göre dairelerin birebirine göre uzaklığı belirlenir. Oyunculardan biri kedi diğerleri fare olur. Fareler küçük dairelerdeki yerlerini alırlar. Öğretmenin işareti ile farelerde yer değiştirmeye başlarlar. Kedi farelere dokunmaya çalışır. Kedinin dokunduğu oyuncu oyundan çıkar. Yakalanan fare kediyle yer değiştirir.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
6 oyun etlinligi, hareketli, hirsiz ve polis oyunlari, okul öncesi polis oyunu, oyunlar, polis oyun etkinligi, polisin ayakta vur

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 01:04 AM
Hareketlİ oyunlar 13 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:01 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 7 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 05:58 AM