Hareketlİ oyunlar 8 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 05:58 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 8


79. ELEKTRİK ÇARPMASI: oyuncular toplandıktan sonra çocuklardan biri ebe yapılır. Öğretmen oyunu ebeye açıklamaya başlar.-şimdi duvara bir yuvarlak çizeceğim. Sen bu yuvarlaktan beş adım geride gözlerin bağlı olarak duracaksın. Elini uzatıp yuvarlağın tam ortasına parmağını getirebilirsen sana bir ödül vereceğiz. Ebeye gözü açık olarak deneme yaptırılabilir. Oyun başladığında çocuklar sağa sola diyerek ebeyi yönlendirmeye çalışır. Bu sırada öğretmen yavaşça çocuklardan birini duvarın önüne getirir. Çocuk ağzını açar ve ebenin parmağını hafifçe ısırır. Bir şeyden haberi olmayan ebe korkudan başını açar ve çocuklar hep bir ağızdan elektrik çarptı… der. Gülüşürler.
80. TOP YANDAN EL ELE :çocuklar dört adım aralıkla karşılıklı sıra olurlar. Öğretmen baştaki çocuklara birer futbol topu verir. Düdük çalınca her çocuk topu yanındakine atar. Top hangi takımda sıranın sonuna gelirse o takım oyunu kazanmış olur. Oyunu zorlaştırmak için topun tekrar en öndeki çocuğa getirilmesi istenebilir. Topu düşüren taraf topu nalarak oyunu sürdürür.
81. TOPU BAŞTAN AŞIR: çocuklar yan yana iki sıra halinde dizilirler. Öğretmen sıraların arasını 4 adım açar. En öndekilere birer futbol topu verir.düdük sesiyle en öndekiler topu başları üstünden aşırıp arkadaki arkadaşına verir. Top en sondakine gelince sondaki çocuk koşarak başa gelir ve oyun böyle devam eder. Yer temizse bu oyun oturarak ta oynanabilir.
82. TOP BAYRAK NÖBETÇİ: düz bir yerin ortasına küçük bir yüksekliğin üzerine bayrak dizilir. Onun yanına bir nöbetçi konur. Bütün çocuklar el ele verip nöbetçinin çevresinde büyük bir halka oluştururlar. Bir futbol topuna ayaklarıyla vurarak bayrağı devirmeye çalışırlar. Nöbetçi de bayrağın etrafında dolaşarak engel olmaya çalışır. Bayrağı kim devirirse o nöbetçi olur.

83. TOP SAVAŞI:yirmi adım aralıkla bir kale çizilir. Her iki takım kalelerin içine girer. Portakal büyüklüğünde bir lastik topu karşıdan karşıya atarak birbirlerinin vurmaya çalışırlar. Vurulanlar oyun alanı dışına çıkar. Öğretmen oyun süresini belirler. O sürenin sonunda hangi taraftan daha çok oyuncu vurulmuşsa o takım oyunu kaybeder. Topu elle karşılayıp tutanlar vurulmuş sayılmaz.
84. MUM DİREK:takım oluşturan çocuklar yüzleri duvara dönük olmak üzere beş adım açıkta dururlar. Ebe de yüzünü duvara döner, fakat duvardan bir iki adım uzakta durur.arkadaşlarından biri topu duvara atar ve top geri gelirken ebe topu tutar ve yüzünü hızla dönüp mum direk diye bağırır. Hepsi de oldukları yerde dururlar. Ebe onlardan birine topu atar,vurabilirse o kişi ebe olur. Vuramazsa topu alır ve oyun tekrar başlar.
85. TAVŞAN YARIŞIrtaya bir çizgi çizilir. Çizginin iki yanına,yirmişer metre uzağına iki sıra halinde takımlar dizilir. Öğretmenin düdük çalmasıyla çocuklar dört ayak, tavşan gibi sıçrayarak orta çizgiye kadar koşarlar. Hangi gruptan daha çok çocuk çizgiye ulaşırsa o taraf oyunu kazanır.
86. TAVŞANLA TAZI : birbirine uzaklıkları 50-60 adım olan iki daire çizilir. Çocuklar iki gruba ayrılarak bu dairelere girerler. Bunlar tavşanlardır. Bir oyuncu tazı olur ve iki dairenin arasında durur. Oyunun başlamasıyla tavşanlar dairenin daireye koşmaya başlar. tazılar tavşanları yakalamaya çalışır. Kimi yakalarsa o tazı olur. Tazı sayısı arttıkça tavşanların yakalanması kolaylaşır. Tazılar tavşanları sadece daireden daireye koşarken yakalayabilirler. Dairenin içindeyken yakalayamazlar. Bütün tavşanlar yakalanıp bittikten sonra oyun yeniden başlar.
87. TİLKİ KUYRUĞUN KOPUYORyuncular oyun alanında dağınık düzende yerlerini alırlar.her oyuncunun elinde ucu düğümlenmiş bir mendil vardır. Düğümlü mendilleri pantolonlarının ya da kemerlerinin arasına kuyruk biçiminde sıkıştırırlar.oyunun başlama işareti ile birbirleriyle kuyruklarının koparmaya yani mendilleri kapmaya çalışırlar. Oyun sonunda en çok mendil toplayan oyun birincisi olur.
88. ELMA TOPLAMA : oyuncular iki eşit gruba ayrılırlar. Her grup kendi arasında sıra sayısı sayar ve geniş kolda tek sıra olur. Sıralar yüz yüze dururlar ve iki sıra arasında 9-10 metre uzaklık bulunur. Ortaya bir daire çizilir ve dairenin içine çok sayıda top,taş, ip, sopa ,kalem… şeyler konur. Öğretmen her iki gruptan her hangi bir numarayı çağırır. Örneğin iki numaralı oyuncular dairenin içinde bulunanlardan alarak gruplarının yanına dönerler. Getirdikleri her eşya için bir puan kazanırlar. Eşyalar yeniden dairenin içine konur. Ve öğretmen bu kez başka bir sayı söyler. Oyun sonunda en çok puan alan grup oyunu kazanmış olur.
89. EV ALMA: kızlar ve erkekler ayrı ayrı iki grup oluşturur. Bir oyuncuda hakem olur. Kümelerdeki oyuncular hakemle birlikte her bir oyuncu için yere küçük bir daire çizer. Bu dairelere ev denir. Her eve kızlar ve erkekler isimlerini koyarlar. Ancak kızlar erkeklerin erkeklerde kızların evlerinin adlarını bilmez hakem oyunu başlatır. Kural olarak önce kızlar başlar. erkekler kızların yanına gelir. Kızlar erkeklere evlerden birini göstererek, hangi kızın evi olduğunu sorarlar. Erkekler üç isim sayarlar. Eğer kızlardan birinin evi ise erkekler bir puan alırlar. Değilse kızlara bir puan verilir. Daha sonra kızlar erkeklerin yanına gider. Bu kez erkekler kızlara sorar. Oyun sonunda çok puan alan takım oyunu kazanır.
90. TOPLARI FIRLAT: oyun alanı bir çizgi ile ikiye bölünür. Oyuncular iki alana eşit olarak dağılırlar. Herkesin elinde bir top vardır. Başlama işaretiyle bir takımın oyuncusu kendi elindeki topu karşı alana fırlatır. Belli bir süre sonunda oyun tamamlanır. Her iki alandaki toplar sayılır. Kendi alanında topu az olan grup oyunu kazanmıştır.
91. PENGUEN YARIŞI: oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır ve derin kolda dizilir. Her gruptaki ilk oyuncuya top verilir. Oyuncular topları dizleri arasına sıkıştırarak karşılarındaki hedefe doğru penguen yürüyüşü ile ilerler. Hedefe geldiklerinde topu oraya bırakıp koşarak sonraki arkadaşının eline vurur ve sıranın en arkasına geçer. İkinci oyuncu koşarak hedefe ulaşır ve topu alır, bacaklarının arasında yürüyerek sıradaki arkadaşına kadar gelir. Oyun böylece sürer,oyun önce bitiren grup oyunu kazanır.top yere düşürülürse tekrar alınır ve oyuna devam edilir.
92. KURTULAN TOP : oyunculardan biri ebe olur. Diğer oyunculara üç adet top verilir. Oyunun başlamasıyla, oyuncular kendi aralarında paylaşırlar. Ebe ancak topsuz oyuncuyu eleyebilir. Topsuz yakalanan kişi ebe olur. En az yada hiç ebe olmayan oyuncu oyun birincisi olarak değerlendirilir.
93. KARŞILIKLI ÇEKİŞME: iki çocuk karşılıklı durur,birbirlerinin ellerinden tutar ve çekişmeye başlarlar. Aynı uygulama üçlü veya dörtlü olarak ta yapılabilir.
94. SIRT SIRTA DÖNÜK ÇEKİŞME: iki çocuk sırtlarını birbirine döner,el ele tutuşurlar. Birer ayaklarını öne basar ve kendi yönlerine doğru çekişmeye başlarlar.
95. KOL KOLA ÇEKİŞME: eşler yan yana durur. Sağ (sol) kollarını birbirine geçirir ve çekişmeye başlarlar. Bu çekişmede değişiklik yapılmak istenirse,eşlerden birinin yüzü bir yöne,diğerinin ki aksi yöne –gövdeler ile beraber- döndürülür ve böylece kol kola girer, çekişme yaparlar.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
etkinlik, hareketli, hareketli oyunlar, hareketli takim oyunlari, o.ö top oyunu, okul öncesi futbol, okul öncesi top oyunu, okul oncesi top oyunlari, oyunlar, top okul oncesi, top oyunlari okul oncesi

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 01:04 AM
Hareketlİ oyunlar 13 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:01 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 7 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 05:58 AM