Hareketlİ oyunlar 3 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 05:54 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:288
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 3


24. ÇUVAL YARIŞI:öğretmen sınıfta istekli 5 ya da 10 çocuk seçer. 3-4 metre uzağa bitiş çizgisi çizilir. Her çocuğa birer çuval verilir. Çocuklar çuvalların içine girerler. Çuvalların uçlarını elleriyle tutarlar. Öğretmenin başlama komutuyla çuval içinde yürümeye çalışırlar. Bitiş çizgisine varıp geri dönerler.ilk dönen birinci olur.
25. DAİRENİN DANSI:tebeşirle yere büyük bir daire çizilir. Öğretmen bu daireyi çizerken bir ağaç dalının altında ya da bir direğin çevresinde olmasına dikkat eder. Direğin başına veya ağaç dalına asılmış döner bir daireye(bu bir tekerlek çark veya dönen başka bir araç olabilir)12 adet kurdele takılır.12 çocuk seçilir. Her çocuğun eline renkli kurdelelerden birinin ucu tutturulur. Öğretmen elindeki müzik aletiyle ritim tutar. Çocuklar bu ritme göre yürüyerek sıçrayarak hoplayarak dans ederler. Müziğin ritmi değiştikçe çocuklar değişik hareketlerle kurdeleyi bırakmadan çizilmiş olan dairenin çevresin de döner dans ederler.
26. EL TUT KURTUL OYUNU: oyuncuların arasından biri ebe olur. Diğer arkadaşlarını kovalamaya başlar. Oyuncular vurulmamak için arkadaşlarından birinin elini tutarlar ve vurulmaktan kurtulurlar. Ebede tek olan çocuğu kovalamaya çalışır. Vurulan çocuk ebe olur ve oyun devam eder.


27. YERE BASMA OYUNU : oyunculardan biri ebe olur. Oyun başlayınca oyuncular kaçar. Ebe kovalar. Ebe yaklaşınca yere oturup ayakları yukarı kaldırmak gerekir. Ya da yüksekçe bir yere çıkılır. Ayaktayken oturmadan vurulan çocuk ebe olur.
28. GÖLGEYE BASMA OYUNU :güneşli bir havada çocuklar oyun alanına dağılırlar.içlerinden biri ebe olur. Ebe onları kovalamaya başlar ve çocukların gölgesine basmaya çalışır. Çocuklarda ebeyi gölgelerine bastırmamaya dikkat ederler.çocukların gölgeleri çabuk değişeceğinden öğretmen oyunu dikkatle incelemelidir.
29. AÇ KAPIYI BEZİRGAN BAŞIyuna başlamada iki çocuk seçilir. Bunlar bezirgan olurlar. Bezirganlar diğer çocuklara duyurmadan kendilerine isim takarlar. Sonra aralarına çizilen çizginin iki yanında olmak üzere karşılıklı geçer el ele tutuşurlar. Diğer çocuklar aç kapıyı bezirgan başı diye şarkıyı söylemeye başlarlar. Bezirganlar kapı hakkı ne verirsin ? çocuklar arkamdaki yadigar olsun diye yürürler,el ele tutuşan iki çocuğun arasından geçerler. En arkadaki çocuk tutsak alınır. Bezirganlar çocuğun kulağına sorarlar. Ağaç mı çiçek mi? Çocukta hangi ismi söylerse onun arkasına geçer,belinden tutar. Oyun böylece sürer. Çocukların geçişi bitince iki bezirgan birbirlerinin elinden tutar çekişmeye başlarlar. Hangi küme çizgiyi geçer ya da koparsa o grup yenilmiş olur.
30. KURT GELİYOR OYUNU:çocuklardan biri kurt olur. Bahçenin bir köşesine giderek orada bekler. Diğer çocuklar kuzu gibi meleyerek kurda yaklaşmaya başlarlar. Başların da biri çoban olur. Kuzular kurda yaklaşırken çoban sorar. Kurt amca kurt amca karnın aç mı? Kurt evet aç diyerek kuzuları kovalar. Çoban onu engellemeye çalışır. Kurt yakaladığı kuzuyu inine götürür.oyun böylece devam eder. Sona kalan kuzular oyunu kazanmış olur.
31. KIRKAYAK OYUNU:çocuklar birbiri arkasına dizilerek öndeki arkadaşlarının bellerine sıkıca sarılırlar. En öndeki oyuncu kırkayağın başı en sondaki de kuyruğudur. Oyun başlayınca kırkayağın başı olan oyuncu kuyruk olan oyuncuyu yakalamaya çalışır. Kuyruk arkadaşlarından kopmadan sağa sola kaçarak yakalanmaktan kurtulur. Baş kuyruğa dokununca kırkayak kopmuş olur ve oyun yeniden başlar.
32. TRENCİLİK OYUNU:çocuklar birbiri arkasına dizilerek öndeki arkadaşlarının bellerine sarılırlar. Biri istasyon şefi olarak arkadaşlarını 7-8 adım ilerisinde bekler. Çocuklar tren taklidi yaparak şefin önünden geçerler. İstasyon şefi geçişi beğenmezse treni yeniden hareket noktasına gönderir. Ancak geçisi beğenirse biletler kontrol diye bağırır.çocuklar avuçlarını açarak şefe uzatırlar. Şef çocuklardan birine seni istasyon şefi yaptım,haydi öteki istasyona der. Yeni şef başka yerde durur ve oyun tekrarlanır.
33. SAKLAMBAÇ:bahçede veya sınıfta oynanabilir. Çocuklar arasından seçilen ebe yüzünü duvara döndürür ve gözlerini kapatır. Çocuklar saklanır. Ebe oldu mu diye seslenir. Çocuklar oldu deyince ebe çocukları aramaya başlar. kimi görürse adını söyleyerek gözünü kapadığı yere döner,sobe der. İlk görünen çocuk ebe olur.
34. BENİMLE GELİR MİSİN OYUNU:çocuklar genişçe bir halka olurlar. Yüzleri halkanın içine dönüktür. Bir ebe halkanın dışında bekler. Oyun başladığın da ebe halkanın dışında dolaşmaya başlar. bir oyuncunun sırtına dokunur ve benimle gelir misin diyerek halkanın çevresin de koşmaya başlar. koşar şıçrar hayvan taklidi yapar ve seker. Onu kovalayan oyuncu da ebeni hareketlerini taklit eder. Onu yakalamaya çalışır. Ebeyi yakalayamaz ve yerini ebeye kaptırırsa kendisi ebe olur. Oyuna yeniden başlanır.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
50 tane hareketli oyun, etkinlik, hareketli, hareketli oyun, hareketli oyun 50 tane, hareketli oyunlar 50, oyunlar, oyunlar 3, sırta basma oyunu

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 01:04 AM
Hareketlİ oyunlar 13 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:01 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 7 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 05:58 AM